Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

انتقاد جنتی از افزایش نامزدهای انتخابات؛ چرا زحمت درست می‌کنید؟

انتقاد جنتی از افزایش نامزدهای انتخابات؛ چرا زحمت درست می‌کنید؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران با انتقاد از افزایش آمار داوطلبانی که برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی نام‌ نویسی کرده‌اند گفت: چرا زحمت درست می‌کنید؟

جنتی با بیان اینکه متاسفانه آمار ثبت‌ نامی‌ها بالا رفته است، اظهار داشت: این برای من خیلی مبهم است که آیا همه ۸۰۰ نفری که در خبرگان ثبت‌ نام کردند، خود را مجتهد می‌دانند، یا برخی از آنها حتی یک عبارت عربی یا قرآن یا یک کتاب فقهی را هم نمی‌توانند صحیح بخوانند؟ پس چرا اینطور زحمت درست می‌کنند؟ همین‌طور آنهایی که برای مجلس ثبت‌ نام می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به موضوع بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات گفت: برخی‌ها انتظار دارند که همه را از دم تایید صلاحیت کنیم، چرا که حق‌ الناس است. همچنین من نمی‌فهمم این فرهنگ از کجا می‌آید که برخی‌ها می‌گویند مردم باید صلاحیت ها را تعیین کنند؟ این یعنی قانون هیچ. یعنی قانون اساسی و قوانین عادی و شورای نگهبان را کنار بگذاریم و در اختیار مردم قرار دهیم که تایید صلاحیت ها را انجام دهند.

امام جمعه تهران افزود: حق‌ الناس این است که اجازه داده نشود افرادی که به ضرر مردم کار می‌کنند، به مجلس بروند؛ نظارت استصوابی، حق‌ الناس است و رهبری هم گفت که نظارت استصوابی یکی از مصادیق والای حق‌ الناس است.

جنتی با بیان اینکه قبل از انتخابات خیلی حرف دارم که بزنم مدعی شد فوکویاما، پژوهشگر ژاپنی‌ الاصل تبعه آمریکا به آمریکایی ها گفته است که باید ولایت فقیه ایران را بزنید و آنچه در قانون اساسی این کشور موجب قوام و بقای ولایت فقیه است، شورای نگهبان است. بنابراین اگر بتوانید این رکن را از قانون اساسی ایران حذف کنید، ولایت فقیه هم با یک رفراندوم از بین می‌رود.

دبیر شورای نگهبان در پایان گفت: ما در انتخابات و احراز صلاحیت ها قانون را اجرا می‌کنیم و متکی به قانون هستیم و اگر جایی از قانون تجاوز کردیم، شما اعتراض کنید، ولی اگر قانون رعایت می‌شود دیگر کسی حق اعتراض ندارد.

انتخابان مجلس خبرگان و شورای اسلامی هفتم اسفند ماه سال جاری به صورت همزمان برگزار می‌شود. ثبت نام برای نامزدی در این دو انتخابات از چند روز پیش آغاز شده و به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نام نویسی داوطلبان نامزدی مجلس خبرگان رهبری ٦٢ درصد و مجلس شورای اسلامی تاکنون ٦١ درصد در مقایسه با دوره قبل رشد داشته است.

براساس آمار وزارت کشور ایران شمار کسانی که برای مجلس خبرگان نام‌نویسی کرده‌اند ۸۰۱ نفر اعلام شده است که در دوره پیش ۴۹۳ نفر بود. مهلت ثبت‌نام دواطلبان برای این مجلس، به پایان رسیده است. همچنین تاکنون ۱۰۲۸۶ داوطلب برای انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند. ثبت‌نام برای مجلس شورای اسلامی همچنان ادامه دارد.

با پایان یافتن ثبت نام برای مجلس خبرگان، محمد یزدی، رئیس این مجلس، از افزایش شمار نام‌ نویسی‌ها برای خبرگان ابراز نگرانی کرده و گفته بود: اهداف دیگری پشت پرده این نام‌ نویسی‌ها است.

در همین حال عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در پاسخ به محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان با بیان اینکه از تعداد زیاد کاندیداهای مجلس خبرگان نگران نیست، گفت: «من از افزایش حضور داوطلبان اظهار نگرانی ندارم اگر کسی فکر می‌کند که افرادی پشت پرده‌ای دارند به نهادهای مربوطه مثل وزارت اطلاعات، اطلاع دهند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشتصد نفر نامزد خبرگان شدند؛ نگاهی به سابقه رد صلاحیت ها

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

مرگ رئيسی و مساله جانشینی رهبر؛ وال‌استریت ژورنال از گزینه جدیدی رونمایی کرد