منطقه مشترک تجاری چین و کره شمالی، تلاشی که ناموفق ماند

منطقه مشترک تجاری چین و کره شمالی، تلاشی که ناموفق ماند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مدت دو ماه از آغاز به کار منطقه تجاریِ مرزی «گوئمنوان» (Guomenwan) میان چین و کره شمالی می گذرد. با این وجود، این منطقه همچنان خالی از سرمایه گذار و

آگهی

مدت دو ماه از آغاز به کار منطقه تجاریِ مرزی «گوئمنوان» (Guomenwan) میان چین و کره شمالی می گذرد. با این وجود، این منطقه همچنان خالی از سرمایه گذار و مشتری است.

راه اندازی منطقه تجاری «گوئمنوان» (Guomenwan) به وسعت ۴۰ هزار متر مربع در ماه اکتبر، تلاشی برای افزایش روابط اقتصادی با وجود تنش سیاسی میان دو کشور بود.

قرار بود بنگاههای اقتصادی بسیاری از جمله پنجاه شرکت از کره شمالی، فروشگاههایشان را در این منطقه افتتاح کنند اما مشکلاتی اساسی مانع از تحقق برنامه ریزی ها شده است. آماده نبودن زیرساختها، فضای عدم اطمینان حاکم بر این منطقه، عدم تمایل سرمایه گذاران و ترس از عواقب معامله با کشوری با محدودیتهای بالای سیاسی و تجاری که تحت تحریم سازمان ملل متحد نیز قرار دارد، از جمله این مشکلات است.

یکی از مسئولان این منطقه تجاری می گوید: «هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است. این محل را می توان اجاره داد.»

منطقه تجاری «گوئمنوان» (Guomenwan) در شمال شرق شهر «داندونگ» (Dandong) چین واقع است و بنا بر اعلام خبرگزاری شینهوا، برای راه اندازی آن یک میلیارد یوان سرمایه گذاری شده بود. بنا بر توافق میان دو کشور ساکنان شهرهای مرزی تا فاصله ۲۰ کیلومتری این منطقه، اجازه معامله با یکدیگر و استفاده از مزیتهایی مانند معافیت از پرداخت مالیات را داشتند.

تیرگی روابط سیاسی میان پکن و پیونگ یانگ نیز در سالهای اخیر باعث شده است که چین به کره جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و رقیب اصلی کره شمالی نزدیکتر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

طوفان در چین آدم‌ها را در خواب از آپارتمان‌های بلندمرتبه بیرون کشید

رسیدن به کلاس یک جهانی تا ۲۰۲۷؛ مقام نظامی آمریکا: ارتش چین در حال چینش لازم برای حمله به تایوان است