دو انفجار انتحاری در نیجریه دهها کشته برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دو انفجار انتحاری در نیجریه دهها کشته برجای گذاشت

دست کم ۴۸ نفر در جریان دو انفجار انتحاری در دو شهر نیجریه جان خود را از دست دادند. این دو حملۀ انفجاری به فاصلۀ یک روز از عملیات نظامی ارتش نیجریه علیه بوکوحرام در نزدیکی غرب موگادیشو صورت می گیرد.

یکی از این دو حملۀ انتحاری در مقابل یک مسجد در موگادیشو به وقوع پیوسته که منجر به مرگ ۲۰ نفر و مجروح شدن ۹۱ نفر دیگر شده است. در انفجار دوم نیز نزدیک به ۳۰ نفر کشته شده اند. این شهر در فاصلۀ کمی از مرزهای ایالت بونو واقع شده و بوکوحرام در این ایالت شمالی نیجریه حضور فعالی دارد.

مقامات پلیس نیجریه این انفجارها را به بوکوحرام نسبت می دهند اما این گروه تروریستی تاکنون مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

گروه تندروی بوکوحرام که تابستان گذشته از بیعت خود با ابوبکر بغدادی، خلیفۀ خودخواندۀ داعش خبر داد طی هفته های اخیر بر حملات خود علیه شهروندان و نیروهای دولتی نیجریه افزوده است. محمد بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه برای شکست بوکوحرام به ارتش این کشور تا پایان دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی ضرب الاجل داده است.

در نتیجۀ اقدامات مسلحانۀ بوکوحرام که از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شده تاکنون بیش از ۱۷ هزار نفر جان باخته اند و به گفتۀ سازمان ملل متحد نزدیک به سه میلیون نفر نیز مجبور به مهاجرت شده اند.