Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

احتمال کاهش نیافتن قیمت دلار پس از رفع تحریم ها در ایران

احتمال کاهش نیافتن قیمت دلار پس از رفع تحریم ها در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کاهش مستمر قیمت نفت در جهان تا روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ میلادی و ارزیابی بسیاری از تحلیل گران مبنی بر پائین ماندن قیمت نفت تا مدتی طولانی، نگرانی از عدم کاهش قیمت ارز بویژه دلار در ایران را دامن زده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی ایران در مصاحبه با این خبرگزاری گفته است که وضعیت بازار نفت، اجازه کاهش قیمت ارز را نخواهد داد و قیمت دلار بعد از رفع تحریم‌ها به کمتر از ۳۶۰۰ تومان نخواهد رسید.

احمد کیمیایی اسدی در توضیح دلیل این ارزیابی افزوده است: «با توجه به وابستگی بالای اقتصاد ایران به نفت و اینکه قیمت‌ نفت در مدت اخیر سیر نزولی پیدا کرده و حدود ۳۰ دلار معامله شده است، به نظر می‌رسد نرخ ارز بعد از لغو تحریم‌ها سیر نزولی نداشته باشد.»

کارشناسان، علل سقوط بازهم بیشتر بهای نفت تا مرز ۲۰ دلار در هر بشکه و پائین ماندن آن تا مدتی طولانی را بالا بودن عرضه نفت بسیار بیش از تقاضا و عدم موفقیت اوپک به کاهش تولید و نیز تصمیم دولت آمریکا به صدور مجدد نفت این کشور (با توجه به استخراج گسترده نفت شیل) می دانند. اوپک نیز پیش بینی کرده است که بهبود بهای نفت بسیار کند خواهد بود و ممکن است تا سال ۲۰۲۰ یعنی پنج سال دیگر به ۷۰ دلار برسد.

نایب رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی ایران یش‌بینی کرده است که بعد از لغو تحریم‌ها نرخ دلار از قیمت فعلی که حدود ۳۶۵۰ تومان است کمتر نشود و حتی تا پایان سال احتمال افزایش نرخ دلار وجود دارد.

آقای کیمیایی اسدی در مورد نادرست از آب درآمدن پیش بینی های قبلی دولت در مورد امکان تک نرخی شدن ارز می گوید: «تک نرخی شدن ارز یکی از خواسته‌های اصلی فعالان اقتصادی است. پیش از به نتیجه رسیدن برجام شاید پیش‌بینی دولت این‌گونه بود که می‌تواند فاصله قیمت بین ارز دولتی و ارز آزاد که در آن زمان حدود ۳۰۰ تومان بود را بهم نزدیک کند و در نهایت به یک نظام تک نرخی برسد اما پیش‌بینی‌ها درست اتفاق نیفتاد.»

او معتقد است که نرخ دلار پس از لغو تحریم‌ها به کمتر از ۳۶۰۰ تومان نخواهد رسید و می افزاید: «اکنون کشور‌هایی که وابستگی‌شان به نفت زیاد است ارزش پول‌شان پایین آمده و دلار در آن کشور‌ها قوی‌تر شده است. واقعیت اقتصاد ما این است، نرخ ارز نباید به کمتر از ۳۶۰۰ تومان برسد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد