ادامه ناآرامی ها در شهرهای کرد نشین جنوب شرق ترکیه

ادامه ناآرامی ها در شهرهای کرد نشین جنوب شرق ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گزارش منابع امنیتی، سه تن از اعضای حزب کارگران کردستان (پ.کا.کا) در درگیری های روز پنجشنبه با نیروهای امنیتی در دیاربکر واقع در جنوب شرق ترکیه

آگهی

به گزارش منابع امنیتی، سه تن از اعضای حزب کارگران کردستان (پ.کا.کا) در درگیری های روز پنجشنبه با نیروهای امنیتی در دیاربکر واقع در جنوب شرق ترکیه کشته شدند.

ناآرامی ها ابتدا با شلیک گاز اشک آور و به کار گیری ماشین آب پاش به سوی صدها تن از تظاهرکنندگانی آغاز شد که با حمل جنازه دو تن ازفعالان پ.کا.کا قصد داشتند به سمت مرکز شهر حرکت کنند. این دو در هفته جاری طی درگیری های مشابه کشته شده بودند.

در این میان نیروهای ویژه ترکیه در یکی دیگر از محله های دیاربکر با حمله نیروهای پ.کا.کا مواجه شد که در اثر شلیک گلوله سه تن از آنها را کشتند.

در چهار شهر کرد نشین جنوب شرق ترکیه از جمله چیزره و سیلوپی که قلمرو پ.کا.کا محسوب می شود از ابتدای ماه جاری میلادی مقررات منع رفت و آمد وضع شده و کلیه راه های منتهی به آنها از سوی ارتش ترکیه مسدود شده است.

در چیزره ساکنان شهراز ده روز پیش، پس از آغازعملیات ارتش ترکیه بر ضد فعالان کرد، نتوانستند به دلیل حکومت نظامی از محله های خود خارج شوند. آنها مایحتاج خود را از فروشندگان دوره گرد تهیه می کنند.

یکی از این فروشندگان می گوید: «این تخم مرغ ها را توزیع می کنم زیرا مردم اینجا خیلی بی بضاعت هستند. نه آبی وجود دارد و نه تلفن. از وسائل حمل و نقل هم خبری نیست. جاده ها بسته شده اند. این چه وضعیتی است؟ آنها خشونتی وحشیانه را بر ضد کردها در پیش گرفته اند. این ماجرا چقدر ادامه خواهد داشت؟»

از ماه اوت بیش از چهل مورد وضع مقررات منع آمد و شد در بیست شهر ترکیه به اجرا گذاشته شده که برخی از آنها از چند ساعت تا چند روز به طول انجامیده است. به نظر می آید دولت ترکیه مصصم به تحمیل شکستی سنگین به پ.کا.کا است. از زمان برگزاری آخرین انتخابات در ترکیه بیش از ده هزار نظامی و نیروی پلیس برای مقابله با فعالان کرد در شرق این کشور بسیج شده اند.

حزب دمکراتیک خلق و هوادار کردها در ترکیه از کشته شدن سی و یک غیر نظامی در ناآرامی های جنوب شرق ترکیه خبر داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند

نزاع خونین مأموران نظامی با اعضای جیش‌العدل در سیستان و بلوچستان؛ مقامات از پایان درگیری خبر دادند