زنان مصری به افزایش خشونت علیه زنان در کشورهای عرب اعتراض کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زنان مصری به افزایش خشونت علیه زنان در کشورهای عرب اعتراض کردند

دهها زن در قاهره، پایتخت مصر روز سه شنبه در اعتراض به خشونت های روزافزون علیه زنان به ویژه در کشورهای عربی تجمع کردند. این زنان که در مقابل ساختمان اتحادیۀ مطبوعات گرد آمده بودند همچنین خواهان اقدامات جدی برای نجات زنان در کشورهای تحت نفوذ تروریسم سازمان یافته شدند.

یکی از زنان حاضر در این تجمع به خبرنگار یورونیوز می گوید: «زنان تحت خشونت های مختلفی قرار دارند و همیشه هم آنها هستند که سرزنش می شوند. به دلیل یک پاسخ یا رفتار ناخوشایند توسط همسرانشان مورد ضرب و شتم قرار می گیرند.»

یکی دیگر از زنان می گوید: «ما با انواع خشونت ها علیه زنان در مصر روبرو هستیم اما یکی از مهمترین آنها اجبار زنان به بارداری تا زمان به دنیا آوردن یک فرزند پسر است. این خشونت که ما به آن نام باروری اجباری داده ایم تعداد زیادی از زنان را به کام مرگ فرستاده است.»

ازدواج زنان در سنین پایین در کشورهای عربی نیز بر اساس گزارش های سازمان های مرتبط بالاتر از دیگر کشورهاست. در گزارشی که سازمان ملل به تازگی منتشر کرده، ۹۹ درصد از زنان در این جامعه را قربانی خشونت هایی مانند تجاوز، آزار جنسی و مزاحمت های لفظی معرفی کرده است.

خبرنگار یورونیوز از محل این تجمع می گوید: «آمار خشونت علیه زنان در کشورهای عربی بالاست. با این این که تعداد کمی در تجمع امروز حضور داشتند، این تجمع پیامی قوی برای نشان دادن این خشونت ها بود، خشونت هایی که در کشورهای عربی تلاش می کنند به دلیل هنجار و عرف غالب بر جامعه آن را مخفی کنند.»

به گفتۀ مرکز حمایت از حقوق زنان در مصر، سالانه بیش از ۲۰۰ هزار زن در مصر مورد تجاوز و تعرض قرار می گیرند.