بلاتر و پلاتینی هشت سال از فعالیتهای فوتبالی محروم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بلاتر و پلاتینی هشت سال از فعالیتهای فوتبالی محروم شدند

کمیته اخلاقی و انضباطی فیفا، سپ بلاتر، رئیس این سازمان و میشل پلاتینی، رئیس یوفا را به هشت سال محرومیت از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال محکوم کرد. بلاتر و پلاتینی هر دو با اتهامات متعددی در فساد مالی و عدم همکاری با کمیته تحقیق فیفا مواجه بودند.

آقای بلاتر متهم شده بود که در سال ۲۰۱۱ به صورت غیرقانونی بیش از دو میلیون دلار به آقای پلاتینی پرداخت کرده است. این دو ادعا کرده بودند که این مبلغ بر مبنای توافقی در سال ۱۹۹۸ و در ازای همکاری پلاتینی با فیفا در سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ میلادی پرداخت شده است.

به دنبال صدور این حکم، سپ بلاتر در یک کنفرانس خبری در زوریخ مشروعیت رأی کمیته اخلاقی و انضباطی فیفا را زیر سوال برد و گفت: «من پیشاپیش محکوم شده بودم، و این عدالت نیست. متهم کنندگان من و پلاتینی، پیشاپیش از محرومیت تمام عمر ما خبر می دادند. حالا اندکی عقب نشینی کرده اند. اما این اتفاقها نشان می دهد که این سیستم دچار اشکال است و روال نادرستی پی گرفته می شود. به همین دلیل، من همچنان می جنگم تا روال درست دوباره حاکم شود.»

سپ بلاتر که از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را بر عهده داشته، پیش تر از قصد خود برای کناره گیری از این سمت خبر داده بود، و میشل پلاتینی قصد داشت در انتخابات ماه فوریه نامزد احراز این سمت شود. با رأی کمیته اخلاقی و انضباطی فیفا، دوران فعالیت حرفه ای بلاتر عملاً به پایان می رسد و پلاتینی هم بخت جانشینی او را از دست می دهد.