«نیروهای کرد داعش را عقب می رانند»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«نیروهای کرد داعش را عقب می رانند»

خبرنگار یک شبکه تلویزیونی بریتانیایی، یک روز با پیشمرگه های کرد در شمال سوریه همراه شد تا گوشه ای از مبارزه آنها علیه داعش را به تصویر بکشد.

آنها در حدود ۳۵ کیلومتری رقه، پایتخت داعش مستقر شده اند.

نیروهای نظامی کرد که از پشتیبانی نیروی هوایی ائتلاف بین المللی علیه داعش برخوردار هستند، توانسته اند در هفته های اخیر داعش را از چندین منطقه عقب برانند.

یکی از فرماندهان نیروهای کرد می گوید: «در پی تهاجمهای ما داعش در نزدیکی مرز عراق روز به روز ضعیف تر می شود. آنها در ابعاد بسیار بزرگ در حال عقب نشینی هستند. وقت نابودی آنها رسیده است.»

داعش از ابتدای ظهورش، بسیاری از مسیحیان و ایزدیان را در سرزمینهای تحت کنترل خود کشت یا آنها را مجبور به فرار کرد. حالا گروهی از مسلمانانی که توانسته اند از این مناطق فرار کنند می گویند که آنها هم ترس و وحشت را در سرزمینهای تحت کنترل داعش تجربه کرده اند.

یکی از آنها می گوید: «آنها اتهام بی موردی به عموی من زدند و او را گردن زدند. حتی جسدش را به ما تحویل ندادند. این سخت ترین تجربه من بود. آنها هر روز اتهامهای این چنینی مثل ارتداد یا جاسوسی به مردم می زنند و آنها را می کشند. هزاران نفر کشته شده اند.»

کسانی که از رقه فرار کرده اند می گویند که حملات ائتلاف باعث شده است که اقلام مورد نیاز مردم از جمله نان و مواد غذایی گرانتر شود.

داعش به دنبال ایجاد خلافت اسلامی در مناطقی از سوریه و عراق است.