Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سی درصد از نیروی زمینی ترکیه مشغول کنترل مرزهای این کشور هستند

سی درصد از نیروی زمینی ترکیه مشغول کنترل مرزهای این کشور هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترکیه در تلاش است با افزایش نیرو در مناطق مرزی، امنیت مرزهای خود با سوریه را بالا ببرد. بنا بر اعلام ارتش ترکیه، سی درصد از نیروهای زمینی این کشور

آگهی

ترکیه در تلاش است با افزایش نیرو در مناطق مرزی، امنیت مرزهای خود با سوریه را بالا ببرد. بنا بر اعلام ارتش ترکیه، سی درصد از نیروهای زمینی این کشور مشغول کنترل مرزها هستند.

پست مرزی کوپروباتی در نزدیکی شهر کارکامیش در جنوب ترکیه، یکی از ۱۳۹ پست مرزی است که مشرف به سرزمینهای تحت کنترل نیروهای داعش هستند. نظامیان مستقر در این منطقه مسئول تأمین امنیت مسیر مرزی به طول ۶ کیلومتر بوده و باید از نفوذ قاچاقچیان و تروریست ها جلوگیری کنند.

از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از نهصد نفر از اعضای داعش در مرزها دستگیر شده اند. این افراد حامل گذرنامه هایی از ۵۴ کشور مختلف بودند.

احمد اریک، فرمانده یکی از گردانهای مرزی ترکیه می گوید: «ما در هر فعالیت غیرقانونی که در منطقه تحت مسئولیتمان در مرز انجام شود مداخله خواهیم کرد. نیروهای مرزی با توجه به توافقات بین المللی و قوانین داخلی ترکیه، هرگز اجازه نمی دهند که هیچ کسی بدون مجوز از مرز عبور کند.»

اتحادیه اروپا در ازای افزایش گشتهای مرزی ترکیه و کنترل جریان ورود پناهندگان از سوریه، بودجه ای سه میلیارد دلاری و همچنین امتیازاتی سیاسی به آنکارا اعطا کرده است. ترکیه در حال حاضر میزبان دو میلیون و دویست هزار پناهنده سوری است.

برای جدا کردن شهرهای کیلیس و غازی عینتاب ترکیه از منطقه حلب سوریه، دیواری به طول ۸۱ کیلومتر در حال ساخت است.

سرهنگ احمد اریک می گوید: «برای تقویت مرزهای سیاسی مان، پروژه ساخت دیواری به ارتفاع سه متر به اجرا گذاشته شده و ساخت دیوار شروع شده است. امیدواریم این کار برای کنترل موج مهاجران و جلوگیری از فعالیتهای غیرقانونی در مرزها موثر باشد.»

مسعود حقی جاشین، استاد دانشگاه اوزین ترکیه می گوید: «دیواری که در حال ساخت است از ورود پناهندگان می کاهد اما نمی تواند آن را متوقف کند. فشار زیادی از سوی اروپا بر ترکیه در زمینه تامین امنیت مرزها و همچنین اتهاماتی در زمینه عبور جنگجویان خارجی از این مسیر وجود دارد. اکنون ترکیه برای متوقف کردن این وضعیت وارد عمل شده و این ستیزه جویان را به کشورهای مرتبط یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان برمی گرداند.»

ایالات متحده آمریکا از مدتها پیش از ترکیه خواسته بود تا به کنترل مرزهای خود با سوریه بپردازد. چیزی که باعث شده آنکارا اکنون بیش از گذشته به انجام این کنترلها تمایل نشان دهد، حمایتهایی است که از سوی ناتو در مواجهه با روسیه دریافت می کند.

مسعود حقی جاشین می افزاید: «اکنون در کنار ایالات متحده امریکا، ترکیه کنترل های مرزی اش را افزایش می دهد. هواپیمای جنگی «اف ۱۵» آمریکا، تجهیزات پیشرفته در زمینه جنگ الکترونیک و جنگنده های چند منظوره آلمان هم اکنون در منطقه در حال استقرارند.»

چند کیلومتر دورتر از ایستگاه مرزی کاپروباتی، شهر جرابلس سوریه قرار دارد؛ شهری که در کنترل نیروهای داعش است. دولت ترکیه به دلیل خطر بالایی که این منطقه را تهدید می کند، در اینجا قوانین ویژه امنیتی را به اجرا گذاشته است.

خبرنگار یورونیوز می گوید: جلوگیری از نفوذ بیشتر نیروهای داعش در منطقه و همچنین کنترل و مدیریت جریان ورود مهاجران، دو وظیفه مهمی است که نیروهای نظامی ترکیه تلاش می کنند ضمن انجام ماموریتهایشان، بین آنها تعادلی بوجود آورند اما به نظر می رسد اقدامات امنیتی در این روزها اهمیت بیشتری یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازماندهی جدید اتحادیه اروپا برای حفاظت از مرزهای زمینی و ساحلی

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش