رفسنجانی: گروهی برای بررسی انتخاب جانشین رهبری در صورت پیشامد حادثه آماده می شوند

رفسنجانی: گروهی برای بررسی انتخاب جانشین رهبری در صورت پیشامد حادثه آماده می شوند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اکبر هاشمی رفسنجانی، روز یکشنبه ۲۲ آذرماه طی مصاحبه ای با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، در مورد مسائل مختلفی سخن گفته که با توجه به نزدیک شدن به انتخابات دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان حائز اهمیت ویژه است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی از جمله راجع به وظایف مجلس خبرگان و تعیین رهبری اظهار داشته است: « دارند آماده می‌شوند و مطالعه می‌کنند و گروهی را گذاشتند که دارند افراد را بررسی می‌کنند تا آنهایی را که صلاحیت دارند که اگر بعداً حوادثی پیش آمد، بتوانند برای رأی‌گیری مطرح کنند.» از هنگام بستری شدن رهبر جمهوری اسلامی و انجام عمل جراحی پروستات در ۱۷ شهریورماه سال ۱۳۹۳، مسئله جانشینی او توجه بیشتری را به خود جلب کرده و بسیاری از تحلیل گران به همین دلیل این دوره از انتخابات مجلس خبرگان را بسیار مهم دانسته اند.

هاشمی رفسنجانی در گفتگو با ایلنا اصل کار مجلس خبرگان را تعیین رهبری دانسته و گفته است: «حالا هر وقتی که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید، دوباره باید کار عمده‌ای انجام دهند.»

در حالی که محافظه کاران تندرو نسبت به تغییر ترکیب دور آینده مجلس خبرگان بارها اظهار نگرانی کرده و برخی از آنها به طور آشکار از خطر شکل گیری گرایشی قوی در این مجلس که نزدیک به مواضع هاشمی رفسنجانی باشند سخن گفته اند، رئیس مجلس تشخیص مصلحت اکنون بر ضرورت تنوع بیشتر در پیکره خبرگان تاکید کرده است.

او در این زمینه به خبرگزاری کار ایران می گوید: «رهبری مال همه٬ و پدر کل جامعه، یعنی مسلمان، غیرمسلمان، چپ و راست است و باید مرجعی که ایشان را تعیین می‌کند، متعلق به همه باشد و هر چه پیکره خبرگان، تنوع بیشتری داشته باشد، اعتبار رهبری بالاتر می‌رود. به نظرم باید اینگونه باشد و ممکن است کسانی هم نظر دیگری داشته باشند و بخواهند کارهای دیگر بکنند.»

هاشمی رفسنجانی در مرداد ماه امسال آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان اعلام کرد. او در گفت و گویی با هفته نامه طلوع صبح گفته بود: «من در مجلس نمی توانم شرکت کنم، ولی بنا دارم در خبرگان شرکت کنم.»

او اکنون در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایلنا که آیا در انتخابات آینده از لیستی از نامزدها حمایت خواهد کرد یا نه، گفته است: «لیست نمی‌دهم. در هیچ انتخاباتی لیست ندادم. مگر زمانی که حزب داشتیم و حزب جمهوری لیست می‌داد و ما هم لیست می‌دادیم، چون ما جزو آن بودیم. الان لیست نمی‌دهیم. ولی از کسانی که نظر داریم، وقتی نامزد شدند و از فیلتر گذشتند، حمایت می‌کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج نظر سنجی‌های انتخابات هلند از پیروزی حزب مهاجرستیز و اسلام‌ستیز «برای آزادی» حکایت دارد

پیروزی چشمگیر راست‌گرایان در انتخابات پارلمانی سوئیس

احزاب هوادار اروپا در انتخاب لهستان «پیروز شدند»