Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتراض بازمانده های قربانیان به قانون عفو جنایتکاران جنگی در افغانستان

اعتراض بازمانده های قربانیان به قانون عفو جنایتکاران جنگی در افغانستان
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بازمانده‌های پنج هزار قربانی در افغانستان می گویند که قانون عفو و مصالحه ملی باعث معافیت جنایتکاران جنگی از مجازات شده و منجر به گسترش فعالیت‌های تروریستی، سنگسار، گروگان گیری و غصب زمین شده است.

بیشتر این بازماندگان از اقارب پنج هزار قربانی سالهای ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ شمسی در دوره حاکمیت خلق و پرچم در افغانستان هستند. فهرست این جانباختگان توسط کمیسیون حقوق بشر و سفارت هلند در سه سال گذشته منتشر شد. حال بازماندگان، به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، بر گورهای دسته جمعی این قربانیان در «پولیگون پلچرخی» کابل تظاهرات برپا کردند.

تجمع بازماندگان قربانیان در پولیگون پلچرخی

علیه ترور و فساد ایستاده ایم

همزمان، صدها تن از شهروندان افغانستان در کابل، خواستار مجازات عاملان نقض حقوق بشر در افغانستان شدند و از عملکرد حکومت برای محاکمه عاملان جنایت و تامین عدالت برای شهروندان افغانستان انتقاد کردند.

حبیب رهیاب، رئیس نهاد بازماندگان قربانیان در افغانستان در این تظاهرات با تاکید بر تامین عدالت برای شهروندان افغانستان گفت: «رژیم کمونیستی خلق و پرچم در افغانستان، در از بین بردن آزادی و حقوق شهروندان همان راهی را پیمود که طالبان در آن قدم گذاشته است و هر دو می خواستند افغانستان را به عقب برگردانند و ما اینجا جمع شده ایم تا اعلام کنیم که علیه ترور، وحشت افکنی، آدم ربایی و فساد ایستاده ایم.»

بازمانده های قربانیان در افغانستان خواستار مجازات جنایتکاران جنگی هستند

پرستو یاری، سخنگوی نهاد بازماندگان افغانستان به یورونیوز می گوید: «پولیگون پلچرخی، گورستان دسته جمعی چندین هزار از شخصیت هایی است که در چند دهه پیش کشته شده اند و با مشخص شدن لیست قربانیان، بازماندگان نهادی را بوجود آورده اند که برای کشته شدگان در چند دهه پیش تاکنون دادخواهی می کنند.»

بیگم، مادر دو تن از قربانیان از سال ۱۳۵۷ شمسی که از سرنوشت دو پسرش بی‌خبر بود و سال گذشته نام فرزندانش را در لیست پنج هزار کشته شده یافت به یورونیوز گفت: «یک روز پسرانم از خانه بیرون رفتند و دیگر از آنها خبری نشد و من همه جا را به دنبالشان گشتم و بسیار امیدوار بودم که زنده باشند.»

گفتگوهای صلح با طالبان با در نظر داشت حقوق شهروندان افغانستان و حقوق زنان، لغو قانون عفو و مصالحه ملی، جلوگیری از تقرر جنایتکاران جنگی در پست‌های کلیدی افغانستان، تشکیل محاکم ویژه برای رسیدگی به جرایم جنگی، حمایت و اجرای عدالت انتقالی برای رسیدگی به جنایات جنگی از جمله خواسته‌های بازمانده‌های قربانیان از حکومت افغانستان است.

بیگم، مادر دو قربانی

هم‌رسانی این مطلبنظرها