ریاض: مخالفان و نمایندگان دولت سوریه دیدار می کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ریاض: مخالفان و نمایندگان دولت سوریه دیدار می کنند

نشست دو روزه نمایندگان حدود ۱۰۰ گروه از مخالفان مسلح و سیاسی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با موضوع محوری انتقال قدرت در این کشور، در ریاض، پایتخت عربستان، با اعلام خبر مذاکره هیاتی از مخالفان و دولت سوریه در آینده نزدیک، پایان یافت.

عبدالعزیز بن صقر، رئیس اجلاس ریاض گفت که نشست «اپوزیسیون و رژیم سوریه برای دوره گذار در ۱۰ روز اول ماه ژانویه برگزار خواهد شد.»

هنوز معلوم نیست آیا نمایندگان دولت سوریه تصمیم به شرکت در نشست ژانویه و مذاکره رو در رو با مخالفان خواهند گرفت یا نه.

مخالفان بشار اسد، همچون عربستان و متحدانش تاکید می کنند که بشار اسد و اعضای دولت او نباید هیچ نقش و جایگاهی در فرآیند انتقال قدرت داشته باشند.

لؤای صافی، عضو «شورای ملی سوریه» در نشست ریاض گفت:«همه حاضران در این کنفرانس گفتند که مشکل و مانع اسد است، او بخشی از مشکل است و نمی تواند بخشی از راه حل باشد. کناره گیری او آغازی برای دوره گذار احتمالی می تواند باشد.»

ایران با انتقاد از نشست ریاض به دلیل آنچه که آن را «حضور برخی گروه های تروریستی مرتبط با داعش» در این نشست خوانده با آن مخالفت کرده و آن را «مغایر» با بیانیه نشست وین-۲ دانسته است.

عربستان می گوید تنها مخالفان میانه روی سوریه را به نشست ریاض دعوت کرده و نماینده ای از داعش، جبهه النصره و کردهای سوریه در این نشست حضور نداشته اند.

به گزارش رویترز، نماینده احرار الشام، از متحدان جبهه النصره که خود وابسته به القاعده است اعلام کرده است در نشست ماه ژانویه شرکت نخواهد کرد.

جنگ داخلی سوریه در حالی در آستانه پنجمین سال از آغاز آن قرار دارد که تا به امروز بیش از ۲۵۰ هزار کشته بر جای گذاشته و نیمی از جمعیت این کشور را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.