توافق نهایی در کنفرانس پاریس با یک روز تاخیر روز شنبه اعلام می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق نهایی در کنفرانس پاریس با یک روز تاخیر روز شنبه اعلام می شود

توافق جامع و نهایی بر سر جلوگیری از گرم شدن زمین که انتظار می رفت امروز جمعه حاصل شود به دلیل حساسیت و پیچیدگی محتوای آن با یک روز تاخیر بدست می آید.

این توافق گام بزرگی برای تمام بشریت خواهد بود

گفت و گوهای فشرده در کنفرانس آب و هوا در پاریس شب گذشته (پنجشنبه شب) در حالی تا ساعت شش بامداد امروز ادامه داشت که خط قرمزهای برخی کشورها از جمله چین مغایر با پیشنویس متن توافق اعلام شده است.

گفت و گوها میان نمایندگان کشورهای جهان بر سر جزئیات پیشنویس متن نهایی توافق با گذشت دوازده روز از آغاز آن همچنان در جریان است. گفته می شود برخی کشورها از مواضع قبلی اعلام شده خود عقب نشسته اند. با این همه لوران فابیوس٬ وزیر خارجه فرانسه و رئیس کنفرانس بین المللی آب و هوا امیدوار است که متن نهایی توافق برای روز شنبه آماده شود: «بعد از جلساتی که در پیش داریم تمام بخش های متن نهایی توافق را ساعت ۹ صبح فردا ارائه می کنیم. این توافق گام بزرگی برای تمام بشریت خواهد بود.»

نحوه کمک به کشورهای در حال توسعه برای جایگزینی سوخت های فسیلی با انرژی پاک از موضوعات مورد اختلاف مذاکره کنندگان است.

همزمان بان کی مون٬ دبیرکل سازمان ملل متحد با مثبت توصیف کردن روند مذاکرات گفت: «طی سالها مذاکرات تمام مسائل مطرح و راه حل های خیلی خوبی ارائه شده است. صبح امروز متن پیشنویس روشن تر شد و این خود مبنای خوبی برای گفت و گوهای بعدی است.»

کنفرانس پاریس در تلاش است تا به توافقی دست یابد که به موجب آن کشورهای جهان مانع از افزایش دمای کره زمین به میزان ۱.۵ تا ۲ درجه سانتیگراد شوند.

در همین حال روسای جمهوری آمریکا و چین روز جمعه در گفت وگویی تلفنی با یکدیگر بر ادامه همکاری دو کشور در مورد تغییرات آب و هوایی تاکید کردند.