Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

متن اولیه توافقنامه جامع نشست اقلیمی پاریس منتشر شد

متن اولیه توافقنامه جامع نشست اقلیمی پاریس منتشر شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در نهمین روز نشست جهانی تغییرات اقلیمی در شهر پاریس متن اولیه توافقنامه جامع، به نمایندگان کشورهای حاضر در نشست داده شد. لوران فابیوس، وزیر امور

آگهی

در نهمین روز نشست جهانی تغییرات اقلیمی در شهر پاریس متن اولیه توافقنامه جامع، به نمایندگان کشورهای حاضر در نشست داده شد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که ریاست اجلاس را به عهده دارد ابراز امیدواری کرده است که تا روز جمعه توافق نهایی حاصل شود.

در پاریس، نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان به دنبال توافقی جامع برای مواجهه با مشکلات تغییرات اقلیمی هستند.

از جمله محورهای این اجلاس تلاش برای دستیابی به توافق بر سر روشهای کنترل گرمایش زمین است. حاضران همچنین به دنبال راه هایی اجرایی برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی باشند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «ما مصمم هستیم که در اینجا، در پاریس موفق خواهیم شد. به یک موفقیت فوق العاده دست خواهیم یافت که در طول دوران حیات اجتماعی خود، شاهدش نبوده ام. صد و چهل تن از رهبران کشورها به اینجا آمدند تا تعهد شخصی خود را به یک توافق جهانی اعلام کنند. همه آنها می دانند، همچنان که ما می دانیم. ما به نقطه حساسی رسیده ایم. ما به نقطه عطفی برای توافقی رسیده ایم که هیچ وقت قبلا وجود نداشت.»

در روزی که محور گفتگوها بررسی تاثیر مصرف گوشت و لبنیات بر محیط زیست بود، گروهی از حامیان محیط زیست در مقابل دفتر مرکزی شرکت تولید مواد غذایی و لبنیاتی «دانون» تجمع کردند تا اعتراض خود به سیاستهای تولیدی این شرکت را نشان بدهند. به نظر کارشناسان، صنعت دامپروری یکی از مهمترین عوامل ایجاد گازهای گلخانه ای است.

در مقابل موزه لوور پاریس هم معترضان اقدام مسئولان این موزه را در پذیرفتن حمایت مالی شرکتهایی از صنایع سوختهای فسیلی مثل شرکت توتال و انی محکوم کردند.

مشکل رهبران و نمایندگان حاضر در این اجلاس علاوه بر توافق با یکدیگر، دستیابی به راه حلی است که آنها بتوانند آن را در کشور خود هم آن را توجیه کنند. چون برخی از این راه حلها، بار اقتصادی برای کشورها بخصوص اقتصادهای بزرگ مثل آمریکا و چین به همراه دارد.

نشست شش سال قبل در کپنهاگ به دلیل این که در نهایت منجر به ایجاد یک برنامه اجرایی قابل قبول توسط کشورها نشد، شکست خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه عواملی می توانند موفقیت کنفرانس محیط زیست پاریس را تضمین کنند؟

بررسی تاثیر صنعت دامپروری بر گازهای گلخانه ای در اجلاس پاریس

ائتلاف اتحادیه اروپا با ۷۹ کشور در نشست تغییرات اقلیمی پاریس