بومیان جهان در پاریس: مادر طبیعت را نجات بدهید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بومیان جهان در پاریس: مادر طبیعت را نجات بدهید

همزمان با هفتمین روز از بیست و یکمین کنفرانس آب و هوا در پاریس، نمایندگان بومیان مناطقی مانند آمریکای لاتین، اندونزی، کنگو و آمریکای شمالی سوار بر قایقی با عبور از رودخانۀ سن در پاریس با اجرای موسیقی محلی خواستار احترام بیشتر به «مادر زمین» شدند.

نمایندگان این قبایل با گذاشتن امضای خود به روی یک پاروی چوبی اتحاد خود را برای رسیدن به این هدف ثبت کردند.

کاندیدو، رهبر قبیلۀ آمبریا از پاناما در بارۀ دلیل این کار خود می گوید: «ما به نمایندگی از تمامی مردم بومی این مناطق این پیمان را به روی این قایق امضا کردیم. ما خواهان احترام به مادر طبیعت و نجات زمین هستیم.»

بسیاری از سازمان های فعال در زمینۀ محیط زیست با حضور در مسیر حرکت این قایق، از اقدام این بومیان که بیشتر آنها در جنگل های استوایی و آمازون زندگی می کنند، حمایت کردند.

تایمیورا نمایندۀ قبیله ای در هاوایی نیز با بیان اینکه نگران نسل آینده است، بر لزوم تغییر اساسی در مورد سیاست های مربوط به آب و هوا گفت:«نسل بعدی برای این تغییرات التماس می کند اما سوال این است که ما چه زمانی برای این تغییرات آماده خواهیم بود و اینکه آیا ما واقعا برای این تغییرات آماده هستیم؟ زمانی برای از دست دادن نمانده و امروز روزی است که باید تغییرات را شروع کنیم.»

جنگل های آمازون در مناطقی مانند برزیل و اکوادور به دلیل استخراج بی رویه نفت و تغییرات جوی ناشی از گرمایش هوا در حال نابودی است و زندگی بومیان این مناطق را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

در سال ۲۰۱۵ و در مقایسه با سال ۱۹۹۰، بیش از ۱۳۰ میلیون هکتار از جنگل های استوایی و آمازون از بین رفته اند.