مردم ونزوئلا در آستانه انتخاباتی سرنوشت ساز

Access to the comments نظرها
نگارش از Behrooz Assadian
مردم ونزوئلا در آستانه انتخاباتی سرنوشت ساز

انتخابات سراسری ونزوئلا یکشنبه برگزار می شود. انتظار می رود که حزب حاکم به رهبری نیکلاس مادورو نتواند برای نخستین بار از سال ۱۹۹۸ تاکنون٬ اکثریت کرسی های مجلس را حفظ کند.

بر اساس تازه ترین نظرسنجی ها٬در حالی که نامزد های حزب حاکم می توانند حدود ۳۷ درصد آرا را بدست آورند٬ ائتلاف «اتحاد دموکراتیک» بیش از ۵۵ درصد رای خواهد داشت.

یک شهروند کاراکاس٬ پایتخت٬ می گوید: «من خواهان ادامه کار دولت کنونی هستم و به این منظور حتما در انتخابات شرکت می کنم.» دیگری اما خواهان تغییر است و می گوید: «وضعیت دیگر قابل تحمل نیست. نومیدی به اوج خود رسیده است. ناامنی و کمبود مایحتاج اولیه بیداد می کند.»

لیلیان تینتوری٬ همسر لئوپولدو لوپز٬ رهبر جریان مخالف که در حال حاضر زندانی است با حضور در یک کنفرانس خبری گفت: «این رای گیری فصل جدیدی در زندگی سیاسی مردم ونزوئلا خواهد بود. با این انتخابات دوران نوی آغاز خواهد شد٬ دورانی که همه مردم دست در دست هم در صلح و اتحاد [برای زندگی بهتر] تلاش خواهند کرد.»

باوجود این٬ نگرانی از عدم شفافیت در انتخابات٬ شش تن از روسای جمهوری پیشین کشورهای همسایه را بر آن داشت تا روز شنبه در جریان سفری به ونزوئلا از مقامات دولتی بخواهند شرایط برگزاری انتخاباتی «سالم و آزاد» را فراهم کنند.