ارمغان سرنگونی سوخو برای ترکیه و تحریم روسیه؛ «۲۰ میلیارد دلار زیان»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ارمغان سرنگونی سوخو برای ترکیه و تحریم روسیه؛ «۲۰ میلیارد دلار زیان»

روس ها پس از گردشگران آلمانی دومین ملتی هستند که ترکیه را برای گذراندن تعطیلات انتخاب می کنند. سال گذشته میلادی نزدیک به ۵ میلیون گردشگر روس از ترکیه دیدن کردند و تا ۴ میلیارد دلار را وارد چرخه اقتصادی این کشور کردند.

سرنگونی سوخوی روس توسط ترکیه اکنون نه تنها صنعت توریسم ترکیه را از این منبع مالی محروم می کند بلکه به زیان صنعت گردشگری روسیه نیز عمل می کند.

لاریسا اخانوا، از یک شرکت گردشگری روسیه می گوید: «هیچ مقصد گردشگری دیگری با ترکیه قابل مقایسه نیست. یونان ارزانترین مقصد در اروپاست اما در مقایسه با ترکیه گرانتر است. پیدا کردن مقصد مناسبی به لحاظ قیمت همچون ترکیه برای تورگردانان ما بسیار مشکل است.»

الکساندار گراسیموا، از مسکو یکی از گردشگرانی است که پیش تر با حدود ۴۶۰ یورو از ترکیه دیدن کرده است. او می گوید: «جای تاسف دارد، چون ما مردم و کشور ترکیه را دوست داریم و اکنون باید بدنبال مقصد دیگری باشیم و این سخت است.»

روسیه بدنبال سقوط هواپیمای مسافربری خود در صحرای سینای مصر و سرنگونی جنگنده اش در سوریه توسط ترکیه، پروازها و تورهای مسافرتری و گردشگری را به دو مقصد مصر و ترکیه لغو کرده است.

بنا به گزارش رسانه های روسیه، ترکیه از تحریم های اعمال شده توسط روسیه ۲۰ میلیارد دلار زیان خواهد دید.

صنعت گردشگری روسیه هم از این تصمیم کاخ کرملین مصون نبوده و بدنبال سقوط دو فروند هواپیمای این کشور تا به امروز حدود ۲۳ میلیون یورو زیان کرده است.