طرح پیوستن آلمان به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در انتظار رای پارلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
طرح پیوستن آلمان به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در انتظار رای پارلمان

پارلمان آلمان روز جمعه درباره طرح پیوستن این کشور به ائتلاف بین المللی مبارزه با گروه موسوم به خلافت اسلامی (داعش) تصمیم می گیرد؛ طرحی که هدفش عمدتا حمایت و پشتیبانی نظامی از فرانسه برای مقابله با داعش اعلام شده است.

وزیر دفاع آلمان خواستار حمایت نمایندگان پارلمان از طرح مذکور شد و گفت: «منافع ما در مقابله با داعش است. ما منافع خود را در خاورمیانه ای آرام دنبال می کنیم. درست است که همبستگی در مناسبات سیاسی اهمیت زیادی دارد اما منافع حیاتی آلمان در بازگشت صلح و آرامش به منطقه است.»

پس از حملات جمعه سیاه پاریس که ۱۳۰ کشته برجای گذاشت و داعش مسئولیت آن را پذیرفت٬ آلمان در همبستگی با فرانسه اعلام کرد که از حملات هوایی این کشور علیه مواضع داعش در سوریه پشتیبانی می کند.

این پشتیبانی قرار است از طریق اعزام جنگنده های رهگیر تورنادو٬ هواپیماهای سوخت رسان و یک کشتی جنگی به منظور شناسایی دقیق مواضع داعش٬ سوخت رسانی به هواپیماها و حفاظت از ناو هواپیمابر شارل دوگل صورت گیرد.

از سوی دیگر ارتش آلمان که تاکنون در دوازده منطقه تحت مناقشه حضور داشته٬ به منظور مقابله با اسلامگرایان افراطی در مالی٬ ۶۵۰ سرباز را به کمک نیروهای نظامی فرانسوی حاضر در منطقه اعزام می کند.

در آستانه رای گیری پارلمان آلمان٬ صدها تن از مخالفان جنگ شامگاه پنجشنبه با تجمع در خیابان های برلین از پارلمان خواستند که طرح پیوستن آلمان به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش را به تصویب نرساند.