اعتراض به برهم زدن تجمع ها و سخنرانی ها در ایران

اعتراض به برهم زدن تجمع ها و سخنرانی ها در ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به دنبال برهم زدن جلسه سخنرانی آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در روز یکشنبه ۸ آذرماه در یاسوج، فرمانداری بویر احمد با صدور اطلاعیه ای برگزاری این جلسه تحت عنوان «افتتاحیه انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه آزاد یاسوج» را قانونی و طبق مقررات دانست و از تعقیب برهم زنندگان خبر داد.

در اطلاعیه این فرمانداری از جمله آمده است: «بعد از بروز اتفاقات ذکر شده، شورای تامین شهرستان جلسه فوق‌العاده تشکیل داده و با بررسی جزئیات حادثه و گزارشات موجود بر رسیدگی و برخورد قانونی با افراد خاطی و مقصران تاکید نمود.»

برهم زدن تجمع ها و سخنرانی ها در جمهوری اسلامی ایران توسط گروه های فشار اگرچه پیشینه ای طولانی دارد، اما به نظر می رسد حساسیت انتخابات آینده مجلس و ارتباط سخنرانی ها با این انتخابات دلیل شدت گرفتن اینگونه اقدامات باشد.

طی ده روز گذشته علاوه بر سخنرانی خانم منصوری، گروه های فشار که بسیاری از تحلیل گران آنها را منتسب به اصولگرایان تندرو می دانند، موجب برهم خوردن سخنرانی عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت محمد خاتمی در ورامین و لغو سخنرانی مصطفی کواکبیان نماینده سابق مجلس در اندیمشک شدند.

حسین هاشمی استاندار تهران نیز روز شنبه در همایش منطقه‌ای اعضای ستاد انتخابات استانهای تهران، قم، البرز و سمنان گفت: «اجازه نخواهیم داد عد‌ه‌ای به خود اجازه دهند که مانع برگزاری مراسم‌های مجوزدار شوند.» وی تاکید کرد: «فرمانداران اجازه ندهند همایش‌های قانونی با مشکل روبه‌رو شود و ما وقتی به همایشی مجوز دهیم از آن حمایت خواهیم کرد. نباید بترسیم و دست و پایمان بلرزد. ما به تشکل‌هایی که از وزارت کشور پروانه فعالیت سیاسی دارند مجوز می‌دهیم و کسی هم نمی‌تواند مانع آن شود.»

علاوه بر مقامات مسئول محلی و استانی، برخی جریان ها و فعالان سیاسی نیز خواهان برخورد وزارت کشور با برهم زنندگان تجمع های سیاسی شده اند. از جمله جمعیت زنان مسلمان نواندیش، با صدور بیانیه ای در اعتراض به برهم زدن سخنرانی آذر منصوری در یاسوج آورده است: «رفتارهای غیر قانونی و منافی اصول انسانی و اسلامی گروه های خودسر و غیرقانونی فشار با اجتماعات قانونی، معنایی جز ترس عمیق آنان از گفت و گو و تعامل منطقی در سپهر سیاسی کشور برای تشکیل مجلس کارآمد ندارد.»

حسین موسوی تبریزی، رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز روز یکشنبه ضمن درخواست از وزارت کشور برای تامین امنیت انتخابات، تاکید کرد: «هیچکس حق ندارد سخنرانی‌هایی که مجوز وزارت کشور و فرمانداری دارند را تعطیل کند یا در آن اغتشاش ایجاد کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گرایش جوانان ایرانی به خالکوبی؛ تاتوکاران با همه محدودیت‌ها به کار خود ادامه می‌دهند

مونا مهرجویی در مراسم تشییع داریوش مهرجویی و همسرش: به قول پدرم قاتلین میان ما هستند

«عابران خبر از مرگ من دارند»؛ احمدرضا احمدی «شاعر تمام وقت» که بود؟