Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کنفرانس آب و هوا در پاریس کار خود را آغاز کرد

کنفرانس آب و هوا در پاریس کار خود را آغاز کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیست و یکمین کنفرانس بین المللی آب و هوا از روز دوشنبه، سی ام نوامبر درهای خود را به روی شرکت کنندگان در پاریس باز می کند. در کنفرانس امسال که در

آگهی

بیست و یکمین کنفرانس بین المللی آب و هوا از روز دوشنبه، سی ام نوامبر درهای خود را به روی شرکت کنندگان در پاریس باز می کند. در کنفرانس امسال که در سایۀ حملات تروریستی در این شهر برگزار می شود مقاماتی از ۱۹۵ کشور شرکت می کنند. نشست های مقدماتی این کنفرانس از روز یکشنبه آغاز شده است.

همانند سالهای گذشته، رسیدن به سیاست های جهانی برای کاهش گازهای گلخانه ای و مقابله با گرمایش روز افزون زمین در دستور بیست و یکمین کنفرانس آب و هوا قرار دارد.

ژان پاسکال وان ایپرسل، عضو شورای فدرال توسعۀ پایدار بلژیک که از حاضران در این کنفرانس است، رسیدن به یک توافق حتی ناکافی را بهتر از هیچ می داند و می گوید: «این توافق لازم است هرچند همه می دانند که این تلاش ها امکان ماندن در حد کمتر از دو درجه [کاهش گازهای گلخانه ای] را نمی دهد.»

پاسکال کانفن، کارشناس آب و هوا نیز می گوید:«اقتصاد دنیا امروز واقعا برای رفع مشکلات در این زمینه بسیج شده است. این همراهی تصمیم گیری سیاسی را آسان تر می کند و نسبت به کنفرانس کپنهاگ در سال ۲۰۰۹ با دشواری کمتری این تصمیم ها گرفته می شود.»

کاهش دو درصدی گازکربنیک از جمله تصمیاتی بود که در کنفرانس کپنهاگ گرفته شد اما با گذشت شش سال، هنوز بسیاری از تصمیمات آن کنفرانس اجرا نشده است. از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در کنفرانس کپنهاگ می توان به اختصاص یک کمک هفت میلیارد یورویی به کشورهای فقیر طی سه سال برای مقابله با تبعات گرمایش زمین از جمله خشکسالی اشاره کرد. ضمن آنکه در آن نشست، کشورهای ثروتمند متعهد شدند مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ در اختیار کشورهای فقیر برای کمک به تقویت صنعت کشاورزی و مقابله با افزایش گازهای گلخانه ای قرار بدهند اما این امر تاکنون عملی نشده است.

خبرنگار یورونیوز از محل این کنفرانس، با اشاره به گفت و گوهای تکنیکی که پیش از این نشست آغاز شده، می گوید: «این گفت و گوها به منظور صرف زمان بیشتر برای رسیدن به یک توافق بر اساس زمانبندی اعلام شده از سوی سازمان ملل پیش از کنفرانس اصلی آغاز شده است. کشورهای حاضر در کنفرانس آب و هوای پاریس تنها تا یازدهم دسامبر فرصت دارند که به یک توافق برسند.»

ریاست کنفرانس پاریس به عهدۀ لوران فابیوس، وزیر خارجۀ فرانسه است و یکی از برنامه های این کنفرانس کاهش گازهای گلخانه ای به کمتر از دو درجه تا سال ۲۱۰۰ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه عواملی می توانند موفقیت کنفرانس محیط زیست پاریس را تضمین کنند؟

صدها هزار نفر در اعتراض به تغییرات آب و هوا راهپیمایی کردند

خوشبینی محتاطانه "صلح سبز" در مورد موفقیت اجلاس آب و هوا در پاریس