آمریکا می گوید حمله هوایی به بیمارستان قندوز ناشی از «خطای انسانی» بود

آمریکا می گوید حمله هوایی به بیمارستان قندوز ناشی از «خطای انسانی» بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حدود دو ماه پس از این که بیمارستانی در قندوز افغانستان، هدف حمله هوایی نیروهای ائتلاف قرار گرفت، مقامهای آمریکایی ضمن ابراز تاسف، می گویند که این

آگهی

حدود دو ماه پس از این که بیمارستانی در قندوز افغانستان، هدف حمله هوایی نیروهای ائتلاف قرار گرفت، مقامهای آمریکایی ضمن ابراز تاسف، می گویند که این اتفاق ناشی از «خطای انسانی» بود.

بر اساس تحقیقاتی که ارتش آمریکا درباره هدف قرار گرفتن بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز انجام داده است، نیروهای آمریکایی این کلینیک را با ساختمانی که در آن نزدیکی وجود داشت و به تازگی به کنترل طالبان درآمده بود اشتباه گرفته بودند.

ژنرال جان کمبل، فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان، گفته است که این اشتباه «قابل پیشگیری» بود. او می گوید: «این اشتباهی تراژیک بود. نیروهای آمریکایی هرگز بیمارستانها یا تاسیسات حفاظت شده دیگر را هدف قرار نمی دهند. افرادی را که به طور مستقیم در این حادثه دخالت داشتند از مقام خود معلق کرده ایم و باید در انتظار اقدامات انضباطی باشند.»

نشانه های اولیه حاکی از آن بود که احتمالا نیروهای تحت رهبری آمریکا عامل این حمله بوده اند. اما مقامهای این کشور اظهار نظر رسمی درباره این واقعه را به پس از انجام تحقیقات موکول کردند.

آن چه که باعث خشم سازمان پزشکان بدون مرز شده است این موضوع است که این سازمان می گوید که موقعیت دقیق بیمارستان به وسیله جی پی اس مشخص شده بود به مقامهای نظامی آمریکایی و افغان اطلاع داده شده بود. اما با وجود این مساله، بیمارستان هدف حمله قرار گرفت.

کریستوفر استوکس، مدیر این سازمان می گوید: «هنوز سوالهایی که داریم بیشتر از جوابها هستند. سوالهایی در خصوص این که چطور مجموعه ای از این خطاها ممکن است که همزمان رخ بدهند و این که آنها تحت کدام قاعده عملیاتی مشغول انجام کار بودند. بنابراین ما قطعا به تلاشهای خود برای بررسی این اتفاق توسط یک سازمان مستقل ادامه می دهیم.»

در جریان این حمله هوایی دست کم سی غیرنظامی از جمله بیماران بستری شده در درمانگاه و پانزده نفر از کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز کشته شدند.

یک مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد گفته بود که این اقدام می تواند جنایت جنگی تلقی شود و وعده داده بود که سازمان ملل تحقیقات گسترده و شفافی در این رابطه انجام خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

بلاتکلیفی زیر سایه طالبان؛ ۸۴۰ هزار متقاضی «برنامه اسکان مجدد» آمریکا هنوز در افغانستان هستند

نگرانی، آسایش خاطر، ناامیدی و غرور؛ افغان‌ها دوره دو ساله سلطه طالبان را چگونه سپری کردند؟