Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعلام وضعیت اضطراری در تونس و پیامدهای آن

اعلام وضعیت اضطراری در تونس و پیامدهای آن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رئیس جمهوری تونس چهارشنبه گفت پس از مشاوره با پارلمان و نخست وزیر تصمیم به اعلام وضعیت اضطراری در کشور را گرفته است. این دستور پس از حملات تروریستی

آگهی

رئیس جمهوری تونس چهارشنبه گفت پس از مشاوره با پارلمان و نخست وزیر تصمیم به اعلام وضعیت اضطراری در کشور را گرفته است. این دستور پس از حملات تروریستی به اتوبوس متعلق به نهاد ریاست جمهوری در روز سه شنبه صادر شد.

وضعیت اضطراری و اعلام حکومت نظامی بین ۹ شب تا ۵ صبح در تونس برقرار خواهد شد. وضعیت اضطراری که تنها یکماه پس از توقف آن دوباره به اجرا در می آید. اینبار عاملان حمله کارمندان نهاد ریاست جمهوری را هدف گرفتند.

سبسی، رئیس جمهوری تونس فردای حملات پاریس در جمعه سیزدهم نوامبر اولین مقامی بود که به دیدار فراسنوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه رفت. او به رئیس جمهوری فرانسه اطمینان داد که کشورش در کنار متحد اصلی خود می ماند همانگونه که پاریس پس از حمله تروریستی به موزه باردو حمایت زیادی از تونس کرد. حمله ای که دو اسلام گرای افراطی با کلاشنیکف وارد موزه شدند و بیست و چهار نفر، اغلب گردشگران خارجی را به قتل رساندند.

سه ماه بعد شهر توریستی سوسه مورد حمله مرد مسلحی قرار گرفت که به روی گردشگرانی که حمام آفتاب می گرفتند آتش گشود. کشتاری واقعی، ۳۴ نفر در این حمله جانشان را از دست دادند. مرگبار ترین حمله تروریستی که تونس به خود دیده بود. داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

عامل حمله یک تونسی بیست و ساله بود. جوانی که در لیبی آموزش نظامی دیده بود و با عاملان حمله به موزه باردو در ارتباط بود. هرج و مرج در لیبی و قدرت گرفتن اسلامگرایان افراطی در بخشهایی از این کشور باعث شده تا لیبی به کانون آموزش جهادگرایان افراطی دست پرورده داعش تبدیل شود.

سوریه و عراق هم به این فهرست اضافه می شوند. کشورهایی که جنگ داخلی و تنش ها کمک زیادی به قدرت گرفتن گروههایی همچون دولت اسلامی کرده است. این در حالیست که نسل جوان در این کشور ها با تبلور بهار عربی در پی تنها تغییرات اقتصادی و آزادی بیان و اندیشه بود اما در این میان جهادگرایان بیشترین بهره را برای جذب جوانان برده اند.

پس از حملات تروریستی به شهر سوسه نخست وزیر تونس اعلام کرد که در مرز لیبی به طول ۱۶۸ کیلومتر دیواری بلند ایجاد خواهد کرد و تا پایان سال ۲۰۱۵ ساخت دیوار به پایان می رسد اما تاکنون هیچ اقدامی در اینباره صورت نگرفته است. در حالیکه کانونهای جهادی همچنان بیشترین استفاده را برای به خدمت گرفتن جهادگرایان در مناطق فقیر مرزی بین تونس و لیبی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داعش مسئولیت حمله مسلحانه در تونس را به عهده گرفت

انتقال دو هزار متهم به بزرگترین زندان آمریکای لاتین؛ سرکوب «باندهای جنایتکار» السالوادور ادامه دارد

خاکسپاری یک فلسطینی ۱۵ ساله در کرانه باختری