پایان بنزین سهمیه‌ای در ایران: وضعیت پمپ بنزین‌ها عادی است

پایان بنزین سهمیه‌ای در ایران: وضعیت پمپ بنزین‌ها عادی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا به اعلام شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران، امکان استفاده از بنزین سهمیه بندی شده هفتصد تومانی در کارت‌های سوخت شهروندان، نیمه شب شنبه به پایان می رسد.

به این ترتیب برنامه دولت برای تک نرخی کردن بنزین و توقف شارژ کارت های سوخت – که پیشتر در خرداد ماه سال ۱۳۹۴ اعلام شده بود – از بامداد یکشنبه اجرایی خواهد شد و اکثر شهروندان باید از این روز «بنزین آزاد به نرخ هزار تومانی» بخرند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این تصمیم در حالی اجرایی می شود که کمتر از ۴۰۰ میلیون لیتر از بنزین ۷۰۰ تومانی در کارتهای سوخت باقی مانده که بیش از ۳۰۰ میلیون لیتر آن مربوط به خودروهای نظامی و انتظامی است.

با توجه به یکسان شدن نرخ بنزین و پایان طرح سهمیه بندی، کارت‌های سوخت عملا استفاده‌ای نخواهند داشت. با این حال ایسنا به نقل از بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران بر باقی ماندن این کارت‌ها در دست رانندگان تاکید و یکی از کارایی‌های آن را استفاده به عنوان کیف پول الکترونیکی توصیف کرده است.

با وجود تک نرخی شدن بنزین، سهمیه بندی در مورد گازوییل ادامه خواهد یافت.

در حالی که در روز آغاز طرح سهمیه بندی بنزین در تیر ماه سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) اعلام ناگهانی ایجاد محدودیت در سوختگیری باعث شلوغی خیابان ها، اعتراض و در برخی موارد نا آرامی هایی شد، اما به گزارش رسانه‌های ایران، این بار پایان سهمیه بندی بنزین و تک نرخی شدن آن، ازدحامی در جایگاه‌های عرضه سوخت ایجاد نکرده است.

در سال ۱۳۸۶ و همزمان با آغاز طرح سهمیه بندی سوخت، برخی از نیروهای سیاسی و رسانه های ایران با انتقاد از این برنامه، آزادسازی قیمت سوخت را بدیلی مناسب برای این طرح و در نتیجه کاهش حجم قدرت دولت معرفی کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به توافق رسیدند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد