Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا اسلام مقصر است؟

آیا اسلام مقصر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رسانه های اروپا انگشت اتهام را بسوی محله عمدتا مسلمان نشین “مولنبک” در بروکسل، پایتخت بلژیک، نشانه رفته اند که به گفته آنها مرکز اسلام گرایان افراطی

آگهی

رسانه های اروپا انگشت اتهام را بسوی محله عمدتا مسلمان نشین “مولنبک” در بروکسل، پایتخت بلژیک، نشانه رفته اند که به گفته آنها مرکز اسلام گرایان افراطی و توطئه عملیات تروریستی اخیر بوده است. اما آیا اسلام در این میان نقشی داشته است؟

یک ساکن محله مولنبک می گوید: “مذهب ما هرگز از ما نخواسته است مردم بیگناه را از میان ببریم. این بسیار بد است و ما با آن مخالفیم. نمی توان همه ما را مسئول قلمداد کرد…نباید ما را متهم کرد. ما به این کشور احترام می گذاریم. ما مهاجرینی هستیم که می خواهیم در صلح زندگی کنیم. این تنها چیزی است که می خواهیم.”

مدیر یک مرکز پزشکی از تغییر رفتار مریضهایش و وحشت در میان آنها می گوید: “مریضهایمان دچار وحشت شده اند. از خودشان می پرسند اینها همه بر کودکانمان چه تاثیری خواهد داشت؟ همه ما را به یک دیده نگاه می کنند. در خیابانها به ما خیره می شوند. نگاههایشان عوض شده است….و این چیزی است که در گزارش رسانه ها هم می بینند.”

مولنبک یکی از فقیرنشین ترین محلات بروکسل است که در آن فقدان امکانات و فرصتهای شغلی جوانان را بسوی بزهکاری و استعمال مواد مخدر سوق می دهد.

وقایع چند روز اخیر، از حملات خونین در پاریس گرفته تا اقدامات مسلحانه پلیس بلژیک، سؤالهای بسیاری را بی پاسخ گذاشته است. موضوع یکی از بحثهای داغ، نقش جوامع مسلمان در ترغیب یا تقبیح اقدامات تروریستی بوده است. شارل سلامه، گزارشگر یورونیوز از محمد گالای، امام جماعت مسجد بروکسل می پرسد احساس و پیام او در ارتباط با وقایع اخیر چیست…

محمد گالای: ما این اخبار را با وحشت و نیز قلبی آکنده از درد برای فرانسه و تسلیت برای شهروندان این کشور شنیدیم. برای دین اسلام هم که اکنون مورد اتهام قرار گرفته متأسفیم. هربار چنین حملاتی صورت می گیرد، از ما می پرسند احساستان در این مورد چیست و آیا آنرا تقبیح می کنید یا نه. ما هم هربار (اینگونه حملات) را برای چندمین بار تقبیح می کنیم. اما آنچه در عمل باید انجام بگیرد، از میان بردن تروریسم است که امروز دشمن بشریت شده است.

یورونیوز: شما دقیقا برای مبارزه با گسترش افراط گرایی چه می کنید؟

محمد گالای: امروز انگشت اتهام را بسوی محله “مولنبک” (در بروکسل) نشانه رفته ایم. اما، این جوانان (تبلیغ شده) خود قربانیان این وقایع اند…چرا؟ زیرا مثل محله های فقیر نشین فرانسه، اینها تردشدگانی هستند که با بزهکاری، بیکاری و نا امیدی برای یافتن شغل دست به گریبانند. اغلب از خانواده هایی می آیند که با طلاق متلاشی شده است. در شرایطی فاجعه بار زندگی می کنند و در نتیجه طعمه خوبی برای کسانی هستند که بدنبال عامل حملاتی از این قبیل می گردند.

یورونیوز: اما آموزش منقطع و فقر در همه جا، هر فرهنگ و مذهبی وجود دارد. چرا این افراط گرایی جای خود را در اسلام یافته است؟

محمد گالای: این مفهوم اسلام نیست… اینها افرادی هستند که از نام اسلام برای اقدامات و مقاصد سیاسی و دیگر اهدافشان از جمله نفرت به غرب استفاده می کنند. در عین حال در جهان عرب از جمله عراق و اراضی فلسطینی نشین نارضایتی وجود دارد. اینها با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و زیر نام اسلام عمل می کنند.

یورونیوز: آیا شما با اخراج امامهای افراط گرا (از اروپا) موافقید؟

محمد گالای: اخراجشان؟ مسئله مورد بحث مفهوم واژه افراطی است. چطور فردی را افراطی تلقی کرد؟ این شخصی است که ریش گذاشته است؟ به همین صورت، باید بروی آنچه خشونت جهادی ها اطلاق می شود و عاملین خشونت، تمرکز کرد… و کسانیکه از غرب و بشریت نفرت دارند. اینها افراطی هستند نه کسی که عبا برتن دارد، ریش گذاشته و به مسجد می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مرگ ارزش‌های اروپایی»؛ کارکنان نهاد‌های اتحادیه اروپا برای صلح در غزه راهپیمایی کردند

بروکسل بر توانمندسازی صنایع دفاعی اوکراین و اتحادیه اروپا برای مقابله با تجاوز روسیه تاکید کرد

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند