Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

باقیماندۀ اجساد دست کم ۸۰ زن ایزدی در یک گور دسته جمعی کشف شد

باقیماندۀ اجساد دست کم ۸۰ زن ایزدی در یک گور دسته جمعی کشف شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیروهای کرد از کشف یک گور دسته جمعی دیگر در شهر سنجار خبر می دهند. به گفتۀ فرماندهان نیروهای کرد که عملیات آزادسازی این شهر را صورت داده اند، دست کم

آگهی

نیروهای کرد از کشف یک گور دسته جمعی دیگر در شهر سنجار خبر می دهند. به گفتۀ فرماندهان نیروهای کرد که عملیات آزادسازی این شهر را صورت داده اند، دست کم ۸۰ زن ایزدی پس از کشته شدن توسط نیروهای داعش در این گور دسته جمعی دفن شده اند.

این گور کشف شده، در خارج از شهر قرار دارد و در پی جستجوهای نیروهای کرد برای پاکسازی منطقه و با راهنمایی شاهدان عینی از جمله زنانی که توانسته اند از این محل بگریزند، کشف شده است.

به گفتۀ یاسر حاج، یکی از اعضای شورای محلی سنجار، سن این زن های دفن شده در این گور دسته جمعی، بین ۴۰ تا ۸۰ سال تخمین زده می شود.

زنانی که در این گور دسته جمعی دفن شده اند، همگی از اهالی روستای «کوچو» در نزدیکی شهر سنجار هستند.

محما خلیل، شهردار سنجار اعلام کرده است این گور دسته جمعی به شکل کنونی و به عنوان یک سند از «نسل کشی ایزدی ها» باقی خواهد ماند تا توسط متخصصان سازمان های بین المللی مورد بررسی قرار بگیرد.

از زمان آغاز پیشروی نیروهای کرد در سنجار، چندین گور دسته جمعی کشف شده است و مقامات این منطقه از احتمال پرشمار بودن این گورها خبر می دهند.

سازمان ملل پیش از این اعلام کرده بود کشتار ایزدی ها توسط داعش می تواند یک نسل کشی تلقی شود.

شهر سنجار که عمدتا ایزدی نشین است، بیش از یکسال در تصرف گروه دولت اسلامی قرار داشت و سرانجام روز جمعه، سیزدهم نوامبر، توسط نیروهای کرد عراق و با حمایت ائتلاف سرکوب داعش آزاد شد. تصرف این شهر جادۀ موصل به بخش شرقی سوریه را که از مناطق تحت تصرف داعش است، قطع می کند و مانع ارتباط لجستیکی این گروه در دو سوی این شهر می شود. داعش از این جاده برای انتقال نیروها و تجهیزات خود در سوریه و عراق استفاده می کرد.

داعش مذهب ایزدی ها را شرک تلقی می کند و تعداد زیادی از کردهای پیرو این مذهب را در شهر سنجار به قتل رسانده و زنان ایزدی را نیز به اسارت گرفته است.

بر اساس اخبار منتشر شده، گروه دولت اسلامی تعداد زیادی از این زنان را که در سنین کمتر از ۴۰ سال قرار دارند، در بازارهای موصل به عنوان برده به فروش می رساند. تعدادی از این زنان نیز به عنوان بردۀ جنسی در اختیار اعضای داعش قرار گرفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات پهپادی به مقر پیشمرگه‌های کرد؛ اقلیم کردستان شبه‌نظامیان تحت حمایت بغداد را متهم کرد

«کردهای مستقر در عراق برای مقابله با حملات تازه ایران آماده می‌شوند»

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت