افزایش کنترلهای مرزی در اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش کنترلهای مرزی در اروپا

در پی حملات پاریس، تدابیر امنیتی در سراسر اروپا تشدید شده است. کشورهای اروپایی، بخصوص متحدان فرانسه در جنگ علیه داعش نگران وقوع حملات مشابهی در خاک خود هستند.

دولت بریتانیا در جلسه اضطراری ویژه ای به نام کبرا، آمادگی این کشور در برابر تهدیدهای احتمالی را بررسی می کند.

بازرسیهای پلیس در بندرهای بریتانیا تشدید شده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می گوید: «هرچقدر هم قدرتمند و آماده باشیم، ما در بریتانیا هم با تهدید مشابهی روبرو هستیم. به همین دلیل از مردم می خواهیم که گوش به زنگ باشند. هر کاری را که لازم باشد انجام می دهیم تا با تامین منابع مورد نیاز، از نیروهای پلیس و نیروهای اطلاعاتی خود حمایت کنیم.»

در حال حاضر کنترلهای مرزی جدید و سختگیرانه تری در مرزهای فرانسه و مرزهای چندین کشور اروپایی حاکم شده است.

در مرز آلمان نیروهای پلیس مرزی به طور تصادفی خودروها را متوقف می کنند و ضمن کنترل مدرک هویتی سرنشینان، خودرو را بازجویی می کنند.

یک سخنگوی پلیس آلمان می گوید: «ما اولین کنترل را شب گذشته آغاز کردیم. اوضاع را زیر نظر داریم و شرایط را دائما بررسی می کنیم. ما با همکاران فرانسوی خود همکاری نزدیکی داریم.»

پیش تر گزارشهایی مبنی بر این منتشر شده بود که فرانسه صدور ویزای شنگن را متوقف کرده است. اما مقامهای این کشور این خبر را تکذیب کردند و گفتند که فقط کنترلهای مرزی را بیشتر کرده اند و دست نیروهای امنیتی را در کنترل ورود و خروج مسافران بازتر گذاشته اند.

در ایتالیا هم مثل دیگر همسایگان فرانسه، از جمله سوئیس تدابیر امنیتی تشدید شده است. شمار نیروهای گشت زنی پلیس در رم و میلان که مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است، به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است.