اعتراض‌ آذری‌ زبانان ایران با وجود عذرخواهی مسئولان

اعتراض‌ آذری‌ زبانان ایران با وجود عذرخواهی مسئولان
نگارش از Euronews

عذرخواهی رسمی سازمان صدا و سیما به دلیل پخش یکی از قسمت‌های برنامه طنزی به نام «فیتیله»، سبب جلوگیری از ابراز خشم عده‌ای از آذری زبانان در شهرهای اردبیل، زنجان و استان‌های آذربایجان شرقی و غربی نشد.

اعتراض خیابانی روز دوشنبه در دست کم چهار شهر، منجر به مجروح شدن دو تن شد و شماری نیز توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک آور سعی در متفرق کردن معترضان کردند و برخی از گزارش‌ها حاکی است که یک خودروی نیروی انتظامی در تبریز نیز به آتش کشیده شد.

شمار بازداشت شدگان اعلام نشده و حسین اشتری، فرمانده ناجا گفته است: «متاسفانه تعدادی سودجو که قصد سوء استفاده از وضعیت را داشته و اقدام به انجام کارهای هنجار شکنانه کرده بودند از سوی پلیس مورد برخورد قرار گرفتند که البته این برخورد با سعه صدر و آرامش انجام شد.»

رحیم شهرتی فر، فرماندار تبریز پیش از آن اعلام کرده بود که برای برپایی تجمع مجوزی صادر نشده و با اشاره به عذرخواهی صدا و سیما تاکید کرده بود که این اقدام «ضرورتی» ندارد. پس از ناآرامی‌های دوشنبه شب، ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران به نقل از یکی از مقامات وزارت کشور و بدون ذکر نام خبر داد که این شورای امنیت وزارت کشور به صدا و سیما «تذکر لازم» را داده است.

برنامه طنر فیتیله که روز دوشنبه ۱۵ آبان از شبکه ۲ تلویزیون دولتی ایران پخش شد، برنامه‌ای ویژه کودکان است که در قسمتی از آن برای به نمایش درآوردن یک لطیفه، از واژه‌ها و لهجه آذری استفاده شده است.


در بیاینه سازمان صدا و سیما که یک روز پیش از درگیری‌های خیابانی منتشر شد آمده است: «با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی‌های مختلف سال‌های گذشته که از آن به عنوان برنامه‌ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی‌دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی‌های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنام فیتیله فعلا متوقف می‌شود.» همچنین در ادامه وعده داده شد که «مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می‌شود.»

محسن مجتهد شبستری، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز واکنش نشان داده و این قسمت از برنامه طنز فیتیله را محکوم کرده است.

پس از بالاگرفتن دامنه اعتراض‌ها، محمد مسلمی کارگردان و مجری، علی فروتن و حمید گلی از بازیگران و علی‎رضا آقایی تهیه کننده «فیتیله» روز سه شنبه از مردم آذربایجان عذرخواهی کردند. کارگردان فیتیله گفت: «خود من آذری زبان هستم و افتخارم این است که متعلق به این خطه‌ام و گویش آذری داشته‌ام، چرا باید به مردمانی از جنس خودم توهین کنم و باعث رنجش آنان شوم اما با این حال خود من نیز از این مسئله پیش آمده رنجیده خاطرم و از مردم آذربایجان عذرخواهی می‌کنم.»


مطالب مرتبط