Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر آموزش رومانی نخست وزیر موقت این کشور شد

وزیر آموزش رومانی نخست وزیر موقت این کشور شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به دنبال استعفای ویکتور پونتا، نخست وزیر رومانی، کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری این کشور سارین کامپیانو، وزیر آموزش را به عنوان نخست وزیر موقت معرفی کرده

آگهی

به دنبال استعفای ویکتور پونتا، نخست وزیر رومانی، کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری این کشور سارین کامپیانو، وزیر آموزش را به عنوان نخست وزیر موقت معرفی کرده است.

آقای کامپیانو در سخنانی به مناسبت آغاز به کار خود گفت:«رومانی باید همچنان یک کشور باثبات بماند، و به همین دلیل پیغام من به فعالان اقتصادی این است که بیایید دست به دست هم بدهیم و بهترین وضع ممکن را ایجاد کنیم و اعتمادمان به میهمنان را از دست ندهیم.»

رئیس جمهوری رومانی نیز با ستایش از تظاهرات اعتراضی مردم در روزهای گذشته که به استعفای نخست وزیر پیشین منجر شد، گفت: «من پیغام بسیار مهمی برای معترضان در خیابانها دارم: من شما را دیدم، صدای شما را شنیدم، و به خواسته های شما توجه خواهم کرد.»

نخست وزیر پیشین رومانی به دنبال حادثه آتش سوزی و کشته و زخمی شدن دهها نفر در یک باشگاه شبانه وادار به استعفا شد.

آقای پونتا از سال ۲۰۱۲ نخست وزیر رومانی بود و در سپتامبر گذشته با اتهامات گسترده ای از جمله تقلب، فرار مالیاتی و پولشویی مواجه بوده و در همین رابطه محاکمه شده بود.

در همین حال، اعتراضات خیابانی مردم رومانی در بخارست، پایتخت این کشور همچنان ادامه دارد. تظاهرکنندگان به فساد مسئولان دولتی معترض اند و استعفای پونتا را لازم اما ناکافی می دانند.

بسیاری از تظاهرکنندگان پرچمهای ملی رومانی را که سوراخهایی در آن ایجاد شده در دست دارند. این پرچمهای سوراخ شده در جریان قیام علیه دیکتاتوری نیکلای چائوشسکو در ۲۵ سال پیش، به نماد مخالفت با رژیم کمونیستی بدل شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری رومانی: استعفای کابینه خیلی دیر بود

تظاهرات در رومانی علیرغم استعفای نخست وزیر ادامه دارد

شکست لیبرال‌ها و صعود راست‌گرایان در بلژیک؛ نخست وزیر استعفا داد