کابوس برای کمپانی فولکس واگن ادامه دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
کابوس برای کمپانی فولکس واگن ادامه دارد

نگرانی و تنش برای ماتیاس مولر، مدیرعامل جدید فولکس واگن ادامه دارد و رسوایی مربوط به تعبیه نرم افزارهای مختل کننده تستهای میزان آلایندگی هوا در برخی خودروهای ساخت این شرکت به پایان نرسیده است. این بار مدلهای ساخت پورشه و آئودی وابسته به این شرکت در مظان اتهام قرار دارند.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا ادعا کرده این نرم افزارها در برخی مدلهای پورشه و آئودی نیز نصب شده اند. این آژانس اعلام کرده حدود ۱۰ هزار دستگاه از خودروهای ساخت این دو شرکت مجهز به سیستم مختل کننده تستهای میزان آلایندگی هستند.

یورگن پیپر، تحلیلگر و کارشناس اتومبیل از «متزلر بانک» در فرانکفورت گفت: «فولکس واگن می گوید که همه امور روشن بر روی میز است و مدلهای دیگری مشمول این رسوایی نمی شوند. اگر واقعیت داشته باشد خوب است. اما اگر آژانس حفاظت از محیط زیست در آمریکا حق داشته باشد و مدلهای آئودی و پورشه هم در این رسوایی جای داشته باشند باید گفت که مدیریت بحران فولکس واگن مسلما خوب نیست. »

پورشه و آئودی وابسته به فولکس واگن در سوددهی این شرکت نقش مهمی دارند. در صورتی که این رسوایی شامل این مارکها شود ضرر و زیان هنگفتی این کمپانی را تهدید می کند.

این رسوایی نگرانی مقامات آلمانی را برانگیخته، تا حدی که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را به واکنش وا داشته است. خانم مرکل گفت: «به یاری نوآوری، محصولات آلمان همچنان یک مارک با کیفیت هستند. بار دیگر باید خاطر نشان کنم رویدادهای مربوط به شرکت فولکس واگن هیچ چیزی را در این رابطه تغییر نداده است. اما باید بر روی شفاف سازی سریع تاکید داشته باشیم.»

دوازده مارک خودرو زیرمجموعه کمپانی فولکس واگن هستند. حجم فروش سالانه این شرکت آلمانی به رقم ۲۰۰ میلیارد یورو می رسد.