بازیلیکای ایزنیک در ترکیه موزه زیرآبی می شود

بازیلیکای ایزنیک در ترکیه موزه زیرآبی می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با کشف بقایای یک بازیلیکای باستانی در شمال غرب استان بورسا در ترکیه، مقامات این استان از برنامه ای برای تبدیل این مکان به یک موزه باستان شناسی زیرآبی

آگهی

با کشف بقایای یک بازیلیکای باستانی در شمال غرب استان بورسا در ترکیه، مقامات این استان از برنامه ای برای تبدیل این مکان به یک موزه باستان شناسی زیرآبی خبر می دهند. این بازیلیکای متعلق به دوره بیزانس سال گذشته در زیر آبهای دریاچه ایزنیک کشف شده بود.

پروژه موزه زیرآبی ایزنیک مورد تأیید وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه قرار گرفته و شهرداری بورسا مأمور اجرای آن شده است. بورسا در فهرست «میراث جهانی» یونسکو قرار دارد و شهرداری این شهر باید این بنای تاریخی را تا دو سال آینده به اولین موزه باستان شناسی زیرآبی در ترکیه تبدیل کند.

رجب آلتپه، شهردار بروسا می گوید: «هدف ما ایجاد فضایی است که همه بتوانند از آن بازدید کنند. برنامه ما این است که این بنا را در زیر آب و با دیوارهای شیشه ای بپوشانیم، طوری که بازدیدکنندگان بتوانند وارد بنا شوند و تاریخ و فضای تاریخی را از نزدیک لمس کنند.»

باستان شناسان و مورخان هنری بر این باورند که این بازیلیکا به یاد قدیس نئوفیتوس بنا شده، مبلغی مسیحی که در سال سیصد میلادی به دست سربازان رمی کشته شده بود. به گفته کارشناسان، این بنا هفتصد سال پیش و در جریان زمین لرزه ای در این منطقه ویران شد.

انستیتوی باستان شناسی آمریکا کشف این بازیلیکا در ترکیه را یکی از ده کشف مهم باستان شناختی در سال گذشته به شمار آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

کارناوال رقص سامبا در ریو دوژانیروی برزیل، فوریه ۲۰۲۴

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت