Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پیروزی غیرمنتظره حزب حاکم در ترکیه و مسیر دشوار پیش رو

پیروزی غیرمنتظره حزب حاکم در ترکیه و مسیر دشوار پیش رو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود همه تردیدها، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه و حزب حاکم پیروز قاطع انتخابات شدند. در بسیاری از مناطق ترکیه از جمله در قونیه، جایی که رهبر

آگهی

با وجود همه تردیدها، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه و حزب حاکم پیروز قاطع انتخابات شدند. در بسیاری از مناطق ترکیه از جمله در قونیه، جایی که رهبر حزب حاکم در سال ۱۹۵۹ میلادی متولد شد حزب عدالت و توسعه توانست نامزد خود را راهی پارلمان کند.

وزیر سابق امور خارجه که سال گذشته بر کرسی نخست وزیری تکیه زد با اعتماد به نفس بالایی و لبخندی که معمولا به لب دارد در میان حامیانش حاضر شد و گفت: «امروز روز پیروزی ملت ما است. امیدوارم که بتوانیم برای چهار سال دیگر به همه مردم خدمت کنیم و در سال ۲۰۱۹ بار دیگر در اینجا جمع شویم. امیدوارم که خدا به ما کمک کند که شرمنده شما نشویم. »

پس از این که حزب عدالت و توسعه نتوانست با حزب جمهوری خواه خلق به رهبری کمال قلیچ دار اوغلو برای تشکیل دولت ائتلافی به تفاهم برسد، بار دیگر بخت خود را از طریق انتخابات زودهنگام آزمود. قماری که به نظر می رسد جواب داد و آنها توانستند بر خلاف انتخابات پنج ماه قبل، اکثریت را کسب کنند.

این استاد سابق دانشگاه و دیپلمات پیشین، سال گذشته رهبری حزب عدالت و توسعه را از رجب طیب اردوغان تحویل گرفت. این دو سیاستمدار در بسیاری از موارد از جمله تبدیل ترکیه به یک قدرت منطقه ای دیدگاه مشترکی دارند. آقای داووداوغلو زمانی هم که وزیر امور خارجه بود، تلاش می کرد ترکیه را به بازیگر مهمی در مناسبات منطقه ای و بین المللی تبدیل کند.

این پیروزی تحت رهبری احمد داووداوغلو به دست آمد. اما بسیاری در ترکیه و در جهان همچنان سایه پررنگ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را بر تمام این حوادث می بینند. مرد قدرتمند عرصه سیاست ترکیه که عامل اصلی حاکمیت حزب عدالت و توسعه در یک دهه اخیر بوده است.

چنگیز آکتار، تحلیلگر مسایل سیاسی ترکیه می گوید: «سوال اصلی این است که آیا رجب طیب اردوغان از رویای خود برای برپایی یک رژیم رئیس جمهوری محور دست می کشد یا خیر. رژیمی بدون هیچ گونه کنترل یا توازنی. سوال این است که آنها چگونه با مشکلات کردها یا مشکلات اقتصادی روبرو خواهند شد. چون که ترکیه به انتهای خط رسیده است.»

ازحدود سه ماه قبل که آتش بس بین دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، پایان یافت، درگیریها بین این دو گروه به طور بی سابقه ای در دو دهه اخیر افزایش یافته است.

افزایش ناآرامیها این نگرانی را ایجاد کرده است که ترکیه و پ کا کا به رویارویی های خونین دهه های گذشته بازگردند که بیش از چهل هزار کشته به جا گذاشت. پ کا کا از سال ۱۹۸۴ میلادی به دنبال خودمختاری بخشهای کردنشین ترکیه از دولت مرکزی این کشور بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات مجلس در تهران به دور دوم رفت؛ آراء باطله در پایتخت دوم شد؟

آغاز رأی‌گیری در انتخابات پارلمانی پاکستان؛ خدمات اینترنت و تلفن همراه قطع شد

تناقض‌گویی مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد حجاب با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات مجلس