Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازگشت ترکیه به دولت تک حزبی و افزایش قدرت اردوغان

بازگشت ترکیه به دولت تک حزبی و افزایش قدرت اردوغان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یک روز پس از انتخابات پارلمانی این کشور و پیروزی حزب «عدالت و توسعه» بر لزوم اتحاد در کشور تاکید کرد. وی در جمع

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه یک روز پس از انتخابات پارلمانی این کشور و پیروزی حزب «عدالت و توسعه» بر لزوم اتحاد در کشور تاکید کرد.

وی در جمع گروهی از هوادارانش درشهر استانبول گفت: «اراده مردم نشان داد که انتخابی به جز ثبات وجود ندارد و من هم امیدوارم که این بهترین انتخاب برای کشور باشد. از مردم می خواهم که باهم یکی باشند. همگی همچون بردار و خواهر و بگذارند ترکیه با هم یکپارچه شود.»

با وجود اینکه نتیجه نهایی انتخابات هنوز به طور رسمی اعلام نشده اما شمارش تقریبا کامل آرا نشان می دهد که حزب «عدالت و توسعه» با کسب بیش از ۳۱۵ کرسی از ۵۵۰ کرسی پارلمان می تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.

یکی از هواداران حزب حاکم می گوید: «به نظرم این نتیجه بسیار خوبی برای ترکیه است. یک دولت تک حزبی می تواند تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد اگرچه ممکن است گروهی از مردم از این نتیجه ناراحت باشند اما به اعتقاد من دولت ائتلافی برای ترکیه تجربه خوبی نیست.»

براساس شمارش آرا این حزب در انتخابات ۴۹.۴ درصد آرا را کسب کرده که بسیار بیشتر از آرای لازم برای کسب ۲۷۶ کرسی است که برای تشکیل دولت لازم است.

پیش بینی ها از انتخابات روز یکشنبه ترکیه حاکی از آن بود که حزب حاکم نتیجه ای همچون انتخابات ماه ژوئن کسب کند اما پیروزی غیرمنتظره این حزب و بازگشت ترکیه به دولت تک حزبی، افزایش قدرت برای اردوغان را درپی خواهد داشت.
با این پیروزی حزب عدالت و توسعه تا سال ۲۰۱۹ قدرت حاکم را در ترکیه در اختیار خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی غیرمنتظره حزب حاکم در ترکیه و مسیر دشوار پیش رو

ترکیه ؛ پیروزی حزب عدالت و توسعه و خیابانهای آرام دیاربکر

درگیری میان پلیس و جوانان کرد در شهرهای کردنشین ترکیه