Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لاوروف: آمریکا و روسیه نمی خواهند جنگ نیابتی را از سر بگیرند

لاوروف: آمریکا و روسیه نمی خواهند جنگ نیابتی را از سر بگیرند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نقطه اشتراکی که تقریبا تمام بازیگران منطقه ای و جهانی را در جنگ داخلی سوریه کم و بیش به هم نزدیک می کند دشمن مشترکی بنام داعش است. تمامی بازیگران می

آگهی

نقطه اشتراکی که تقریبا تمام بازیگران منطقه ای و جهانی را در جنگ داخلی سوریه کم و بیش به هم نزدیک می کند دشمن مشترکی بنام داعش است.

تمامی بازیگران می دانند که متلاشی شدن نهادهای دولتی و حکومتی در سوریه به احتمال بسیار زیاد به معنای چیرگی داعش بر مناطق وسیعی در سوریه و عراق خواهد بود.

نقطه افتراق بازیگران اما، موضوع ماندن یا نماندن بشار اسد بر سر قدرت و به عبارتی دیگر موفقیت یا شکست استراتژی است که هر یک از آنها به زعم خود در راستای منافع ملی اشان در صحنه سیاسی و نبرد سوریه برای خود تعریف کرده اند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از نشست وین از تشتت آراء بازیگران در عین توافقشان برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه سخن گفت.

آقای کری گفت:«سرگئی لاوروف، ظریف، من و دیگران توافق کردیم تا توافق نداشته باشیم. موضع آمریکا این است که رئیس جمهور اسد به هیچ وجه نمی تواند سوریه را متحد و بر این کشور حکومت کند و ما باور داریم که سوری ها مستحق انتخابی متفاوت هستند و هدف ما کار کردن با بسیاری از جناح های سوری برای تحقق چنین انتخابی است اما نمی توانیم اجازه دهیم تا تفاوت هایمان سدی بر دیپلماسی و پیدا کردن راه حلی در پایان دادن به کشت و کشتار باشد.»

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم گفت:«به باور من، نه آمریکا و نه روسیه نمی خواهند جنگ به اصطلاح نیابتی را از سر بگیرند.»

دالین حسن، خبرنگار یورونیوز از وین می گوید:«پس از ساعتها گفتگوی سخت بر برپایی نشستی دیگر توافق شدکه مهمترین محور آن آینده بشار اسد خواهد بود. ناظران می گویند حضور وزیران امور خارجه از ریاض و تهران در نشست وین نشانه نزدیکی بازیگران بین المللی و منطقه ای برای یافتن راه حل پایداری برای بحران سوریه است و نه فقط تمایل آنها برای گفتگوی خالی.»

قدرت های جهانی و منطقه ای از یک سو تنها راه حل بحران سوریه را سیاسی می دانند و از سوی دیگر همچنان به ارسال سلاح و تجهیزات به گروه های تحت حمایت خود در سوریه ادامه می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصاحبه یورونیوز با وزیر امور خارجه عربستان پس از نشست وین

حوثی‌های یمن از توانایی خود در حمله به اهدافی در دریای مدیترانه خبر دادند

شرکت امنیتی آمبری: موشک حوثی‌ها به یک نفتکش با پرچم پاناما اصابت کرد