Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بابک زنجانی: وزیر نفت، سیاسی‌کار و دروغگو است

بابک زنجانی: وزیر نفت، سیاسی‌کار و دروغگو است
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چهارمین جلسه دادگاه بابک زنجانی روز شنبه ۹ آبان، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد و آقای زنجانی به دفاع از خود پرداخت.

به گزارش رسانه‌های ایران آقای بابک زنجانی در ابتدای دفاعیاتش، کیفرخواست خود را یک زورگیری خواند و گفت که دادستانی ایران، صلاحیت بررسی بانک‌های خارجی را ندارد.

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: «ما را اخلال‌گر نشان می‌دهند و من را از زندان و اعدام می‌ترسانند، من را از زندان و اعدام نترسانید؛ زیرا جانم را برای کشور گذاشته‌ام.»

![](https://static.euronews.com/articles/316243/500x500_babak zandjani Reimbursement Oil Money1.jpg)
بابک زنجانی

وزیر نفت، سیاسی‌کار و دروغگو است

آقای زنجانی در بخش دیگری از دفاعیاتش، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران را به سیاسی‌کاری، دروغ‌گویی و تلاش برای فریب دستگاه قضایی متهم کرد و گفت: «موضوع وصول پول نفت نیست بلکه نداشتن حساب بانکی برای وصول است. وزیر نفت این موضوع را برای تسویه حساب سیاسی و انجام کارهای حزبی راه انداخته است.»

وی گفت: بیژن زنگنه دستوری مدیریت شده برای اقدامات سیاسی و برخورد با منتقدان دارد و به همین دلیل اعلام می‌دارد تحریم‌ها به وزارت نفت ارتباطی ندارد و با سر و صدا و سیاه‌نمایی از قوه قضاییه کمک می‌خواهد.

این تاجر اقتصادی، بانک مرکزی و وزارت نفت ایران را به ناتوانی و گرفتن ژست‌های سیاسی متهم کرد و گفت: «اینکه می‌گویند در هر کشوری بانک دارند و می‌توانند مطالبات را وصول کنند یک دروغ است، چرا که اگر یک چنین توانایی وجود داشت پول‌های نفتی را وصول می‌کردید، این ژست‌ها را برای کسی بگیرید که کشور را نمی‌شناسد نه من که کل دنیا دور زده‌ام.»

آقای زنجانی این دو نهاد دولتی را متهم کرد که تلاش کرده‌اند دستگاه قضایی را فریب بدهند و گفت: «من به درستی دادستان ایمان دارم و مطمئن هستم، اما چون اطلاعات غلط به او داده‌اند، فریب خورده است.»

![](https://static.euronews.com/articles/316243/500x318_babak zandjani Reimbursement Oil Money2.jpg)

تا دو روز دیگر بدهی‌ام را می‌دهم

بابک زنجانی در ادامه سخنان خود هم وعده داد که تا دو روز دیگر و در دو مرحله، از طریق یک بانک معتبر خارجی، ضمانت‌نامه بانکی به مبلغ هزار و ۹۶۸ میلیون یورو برای پرداخت بدهی‌های خود به وزارت نفت ایران ارائه خواهد کرد.

وی گفت: مبلغ ۱۹۶۸ میلیون یورو به ذی‌نفعی شرکت «اچ کی» از طریق یک بانک معتبر تقدیم می‌شود البته چون رقم زیاد بوده ۴ نفر باید امضاء می‌کردند که ۲ نفر پس از تعطیلات روز شنبه و یکشنبه امضاء می‌کنند و موضوع حل خواهد شد.»

گفتنی است محاکمه بابک زنجانی از حدود یک ماه پیش آغاز شده است. سه جلسه قبلی به خواندن کیفرخواست اختصاص داشت و دادگاه از روز شنبه ۹ آبان دفاعیات آقای زنجانی را آغاز کرد. یکی از اتهامات عمده‌ آقای زنجانی، که توسط بیژن زنگنه مطرح شده این است که او در جریان دور زدن تحریم‌های ایران، بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت را به خزانه دولت واریز نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فقدان شفافیت اقتصادی و ظهور پدیده بابک زنجانی در ایران

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟