غیبت دسته‌جمعی وزرای روحانی برای از حد نصاب انداختن جلسه فیلترینگ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
غیبت دسته‌جمعی وزرای روحانی برای از حد نصاب انداختن جلسه فیلترینگ

خبرگزاری فارس امروز شنبه ۹ آبان ماه، از همدستی وزرای ارتباطات، اطلاعات، ارشاد، دادگستری، علوم و آموزش و پرورش دولت روحانی برای جلوگیری از فیلتر شدن «تلگرام» خبر داد.

فارس نوشت: شش وزیر دولت روحانی با غیبت دسته‌جمعی در جلسه‌ای که قرار بود برای فیلتر شدن تلگرام تصمیم‌گیری کند، برای توافق با تلگرام زمان خریدند.

خبرگزاری فارس غیبت اعضای دولت را «ترفندی دسته‌جمعی» نامیده تا فرصتی برای مذاکره و رسیدن به توافق با تلگرام بیابند.

سه روز پیش (ششم آبان ماه)، ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور از بررسی فیلترینگ نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام در کمیته بررسی مصادیق مجرمانه خبر داده و گفته بود این جلسه امروز (ششم آبان) برگزار می‌شود.

اما ساعاتی پس از اظهار نظر دادستان کل کشور، محمد علی اسفنانی، یکی از اعضای «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی» گفت این جلسه تشکیل شد، اما تصمیم‌گیری در خصوص فیلترینگ تلگرام صورت نگرفت.

وی افزوده بود: تعداد اعضای جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برای رای گیری فیلترینگ تلگرام به حد نصاب نرسید‬ و تصمیم گیری در این خصوص به جلسات آینده موکول شد.

اسفنانی گفت: از تعداد ۱۳ عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تنها ۶ نفر در این جلسه حضور داشتند و بر این اساس تلگرام فعلا فیلتر نمی‌شود.

گفتنی است «کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» (فیلترینگ) ۱۳ عضو دارد که ۶ عضو آن را نمایندگان دولت و وزرا تشکیل می‌دهند.

هفته گذشته پاول دورف، موسس پیام‌رسان تلگرام در توییتر خود نوشت که مقام‌های ایرانی از وی خواسته‌ اند تا با استفاده از تلگرام به جاسوسی از شهروندان خود بپردازند، اما او نپذیرفته است.

در آستانه انتخابات هیچ‌یک از شبکه‌های اجتماعی قطع نمی‌شود

در رویدادی دیگر در همین رابطه محمدباقر الفت معاون قوه قضاییه ایران امروز شنبه ۹ آبان ماه اعلام کرد: در آستانه انتخابات، هیچ‌یک از شبکه‌های اجتماعی قطع نخواهد شد.

آقای الفت همچنین قطع کردن شبکه‌های اجتماعی را اقدامی ناپسند توصیف کرد و گفت: «تصمیم‌گیری درباره شبکه‌های اجتماعی باید به دست افراد متخصصِ این حوزه سپرده شود».

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، قرار است هفتم اسفندماه سال جاری در ایران برگزار شود.