ابراز امیدواری محتاطانه روسیه و آمریکا از مذاکرات صلح سوریه

ابراز امیدواری محتاطانه روسیه و آمریکا از مذاکرات صلح سوریه
نگارش از امید لهبی

نشست بین المللی برای حل بحران سوریه جمعه شب پس از هشت ساعت مذاکره پایان یافت. این اجلاس با شرکت نزدیک به بیست هیات نمایندگی از جمله ایران، روسیه،

نشست بین المللی برای حل بحران سوریه جمعه شب پس از هشت ساعت مذاکره پایان یافت.

این اجلاس با شرکت نزدیک به بیست هیات نمایندگی از جمله ایران، روسیه، عربستان و آمریکا و بدون حضور طرف های درگیر در سوریه برگزار شد.

شرکت کنندگان در این اجلاس بر سر برگزاری نشست دیگری با حضور نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن توافق کردند. این نشست دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا ضمن ابراز امیدواری از احتمال یافتن یک راه حل برای بحران سوریه گفت: «هیچکدام از ما انتظار نداشتیم که امروز بر سر سرنوشت اسد به توافق برسیم. این حتی از ذهن ما هم عبور نکرد. این آغاز یک تلاش دیپلماتیک است، نه پایان یک فصل.»

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در کنفرانس خبری از برگزاری انتخابات در سوریه با نظارت سازمان ملل حمایت کرد، وی گفت: «اطمینان دارم که اصول ذکر شده در بیانیه مشترک امروز موجبات حرکت در مسیر جدی را فراهم می آورد. با تقویت اعتماد می توانیم بستری فراهم کنیم که سوری ها با تکیه بر آن راه حلی برای آینده کشورشان بیایند.»

در پایان این نشست، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای آمریکایی اش دیدار و درباره موضوعات مطرح شده در نشست سوریه گفتگو کرد.

این دومین ملاقات وزیران خارجه ایران و آمریکا در جریان نشست سوریه است.

مطالب مرتبط