Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران: عبور از بشار اسد؛ ممنوع

ایران: عبور از بشار اسد؛ ممنوع
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در آستانه نشست وین برای بحران سوریه که فردا جمعه هشتم آبان برگزار می‌شود یک مقام وزارت امور خارجه ایران گفت هیچ تغییری در سیاست حمایتی ایران از سوریه ایجاد نشده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است جمهوری اسلامی از مبارزه با تروریسم و روند سیاسی در سوریه حمایت می‌کند و افرادی که قصد عبور از بشار اسد را دارند، باید بدانند که فقط مردم سوریه باید در باره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

سخنان این مقام وزارت خارجه ایران در حالی است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که تهران بدون شرط در این مذاکرات حاضر شده است.

شمخانی احتمال همکاری ایران با ائتلاف به رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش را رد کرده و گفته است ایران «نمی‌تواند با گروه‌هایی که به طور ساختگی با تروریست‌ها مبارزه می‌کنند، وارد همکاری و اتحاد شود.»

در همین راستا یک مقام ارشد نظامی ایران حضور عربستان در نشست وین را «نامشروع و مشکوک» دانست.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتقاد شدید از عملکرد عربستان سعودی، دعوت این کشور به نشست وین را «مشکوک و غیرمشروع» دانست.

این مقام نظامی ایران حکومت عربستان سعودی را به حمایت آشکار از گروه داعش متهم کرد و گفت: «عربستان جنایتکار جنگی است و حضورش در مذاکرات چندجانبه در مورد سوریه مشکوک و غیرمشروع است.»

در همین حال وزیر خارجه عربستان سعودی نیز با اشاره به نشست بین‌المللی وین درباره بحران سوریه گفت که این نشست آزمونی برای ایران و روسیه خواهد بود تا مشخص شود که چقدر مصمم به یافتن راه‌حل سیاسی برای جنگ داخلی سوریه هستند.

آقای جبیر که در نشستی خبری همراه با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا، در ریاض شرکت کرده بود، در این باره اظهار داشت: «اگر آنها جدی باشند، خواهیم فهمید و اگر هم جدی نباشند، باز خواهیم فهمید و دیگر وقت را با آنها هدر نمی‌‌دهیم.»

نشست وین قرار است با حضور کشورهای آمریکا، روسیه، ایران، ترکیه، عربستان، مصر، نماینده اتحادیه اروپا، عراق، فرانسه و نیز نمایندگانی از چین و عمان روز جمعه در هتل ایمپریال این شهر برگزار شود.

این اولین نشست بین‌المللی درباره سوریه از آغاز بحران این کشور است که ایران به آن دعوت شده و جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در آن شرکت می‌کند.

ایران یکی از متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است و رژیم او را از لحاظ مالی و نظامی حمایت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت ایران برای اولین بار در مذاکرات صلح سوریه

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟