اکسپو ۲۰۱۵ در میلان، موفقیت یا شکست؟

اکسپو ۲۰۱۵ در میلان، موفقیت یا شکست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکسپو ۲۰۱۵ در میلان، در پایان ماه جاری میلادی، درهای خود را به روی بازدید کنندگان می بندد و حالا زمان ارزیابی آن است. کاری که برای چنین رویدادهای

آگهی

اکسپو ۲۰۱۵ در میلان، در پایان ماه جاری میلادی، درهای خود را به روی بازدید کنندگان می بندد و حالا زمان ارزیابی آن است. کاری که برای چنین رویدادهای بزرگی بسیار دشوار است.

هنوز خیلی زود است که اعداد و ارقام نمایان شده باشند و بتوان با توجه به آن قضاوت را انجام داد. برگزارکنندگان نمایشگاه اما از موفقیت آن صحبت می کنند.

اعداد و ارقام

سسیلیا کاچیوتو، گزارشگر یورونیوز با چند نفر از دست اندرکاران اکسپوی میلان گفتگو کرده است.

پیرو گالی، مدیر عامل اکسپو، از نحوه برگزاری آن احساس غرور می کند و می گوید که بیش از بیست میلیون نفر از آن بازدید کردند: «این هدف ما بود و به آن رسیدیم. ما بر همه بدبینیهایی که از روز اول وجود داشت غلبه کردیم. بسیار خرسندیم که به همه دنیا قابلیتها و تواناییهای ایتالیا را نشان دادیم.»

اکسپو، یک موفقیت؟

مقامهای اکسپو به یورونیوز گفته اند که نمی توانند فعلا اطلاعات و آمار و ارقام را در اختیار ما قرار بدهند. دفتر رسانه ای اکسپو گفته است که هنوز این اطلاعات را در اختیار ندارد.

آیا این ممکن است؟

جیانی بارباچتو، خبرنگار ایتالیایی و نویسنده کتاب «اکسپو، رقص فوق العاده» می گوید: «مشکل بزرگ اکسپو کمبود شفافیت است. در ابتدا این مشکل با عدم شفافیت درباره تعداد بازدیدکننده ها شروع می شود و بعد با عدم شفافیت درباره میزان درآمد ادامه پیدا می کند. اکسپو قرار بود چهره جدید ایتالیا را به نمایش بگذارد. به همین دلیل در تک تک نشستهای خبری اکسپو، درباره نکات مثبت آن صحبت می شد.»

سرمایه گذاریهای کلان

اکسپو تقریبا هزینه ای معادل دو میلیارد و چهارصد میلیون یورو داشت که حدود یک میلیارد و دویست میلیون یورو از آن از خزانه دولت تامین شده است. بازگشت سرمایه برای دولت ایتالیا رقمی در حدود ده میلیارد یورو تخمین زده شده است که انتظار می رود بر صنعت گردشگری این کشور تاثیر مثبت بگذارد.

مارکو پوتزی، فیلمساز ایتالیایی می گوید که شاهد بازدید توریستهای زیادی از میلان و از اکسپو بود: «من از اکسپو بازدید کردم و این تصور در من ایجاد شد که در حال بازدید از یک نمایشگاه بزرگ غذا و نوشیدنی هستم. البته کمی از فضای موجود در نمایشگاه سرخورده شدم. فضایی که موضوع آن غذا و زمین بود. من از غرفه سوئیس بسیار لذت بردم.»

آیا اکسپو توانست به مشکل اساسی مطرح شده در زمینه تامین غذای سالم پاسخ دهد؟

هشتصد میلیون نفر در جهان از سوء تغذیه رنج می برند و بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون تن غذای تولید شده در جهان هرگز مصرف نمی شود.

مدیر عامل اکسپو اعتقاد دارد که این نمایشگاه موفق شد که عرصه مناسبی را برای بحث درباره این موضوع و موضوعات مرتبط، مثل انرژی مطرح کند. یکی از محصولات اکسپو، تدوین سندی به نام «اساسنامه میلان» درباره حق انسانها برای دستیابی به غذا بود.

البته منتقدان می گویند که در این اساسنامه نظر افراد فقیر منعکس نشده است و در آن سخنی از بی عدالتی و فقر گفته نشده است.

صف ها

یکی از نشانه های موفقیت اکسپو را شاید بتوان صف بازدیدکنندگان دانست که هر روز در مقابل درهای ورودی دیده می شدند.

نشانه دیگر هم محبوبیت موضوعات مرتبط با اکسپو در اینترنت و در صفحات اجتماعی است.
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میلان برای کاهش تصادف دوچرخه‌سواران، کامیون‌ها را مجبور به نصب حسگرهای نقطه کور می‌کند

ایتالیا اولین مرکز استقرار مهاجران وارد شده از کشورهای «امن» را افتتاح کرد

تصاویری از پاک‌سازی تندیس داوود در فلورانس؛ گرد و خاک مجسمه معروف میکل‌آنژ گرفته شد