حضور ایران در مذاکرات صلح سوریه، اولین گام برای یک راه حل دیپلماتیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حضور ایران در مذاکرات صلح سوریه، اولین گام برای یک راه حل دیپلماتیک

با حضور ایران از متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تلاشی جدید برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای درگیریهای سوریه شکل خواهد گرفت. جامعه بین المللی از تصمیم ایران برای پیوستن به مذاکرات صلح سوریه در وین، استقبال کرد.

نمایندگان روسیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نیز در نشست روز جمعه حضور خواهند داشت و علاوه بر ایران، ترکیه و عربستان سعودی نیز برای اولین بار در این نشستها شرکت می کنند.

به گفته وزیر خارجه آلمان، حضور این نمایندگان را در نشست پیش رو نمی توان به معنای دستیابی به یک موفقیت و یک راه حل سیاسی قلمداد کرد اما قطعا اولین مرحله از این پروسه خواهد بود.

فرانک والتر اشتاین مایر در این باره گفت: «انتظار دستیابی به یک موفقیت بزرگ را نباید داشت ولی با توجه به مشکلاتی که در هفته ها و ماههای اخیر داشتیم، حضور مهمترین شرکت کنندگان در پشت میز مذاکره مهم است. به هر حال قطعا درباره سرنوشت اسد در وین تصمیم گیری نخواهد شد.»

تا کنون یکی از عمده موضوعات مورد بحث در نشستهای سوریه آینده سیاسی بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور بوده است. ایران و روسیه تاکید دارند که بشار اسد باید در هر شکل از انتقال سیاسی، نقش داشته باشد درحالیکه دیگر بازیگران همچون ایالات متحده آمریکا با هر گونه نقشی برای اسد در آینده سوریه مخالفند.