چالش های دولت جدید پرتغال

چالش های دولت جدید پرتغال
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پیروزی ائتلاف محافظه کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال طعم تلخ شکست داشت؛ آنها اکنون تنها ۱۰۷ کرسی از ۲۳۰ کرسی پارلمان را در اختیار دارد و در نتیجه

آگهی

پیروزی ائتلاف محافظه کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال طعم تلخ شکست داشت؛ آنها اکنون تنها ۱۰۷ کرسی از ۲۳۰ کرسی پارلمان را در اختیار دارد و در نتیجه کار برای پدرو پاسوس کوئلیو بسیار سخت شده است. نخست وزیر کنونی مجبور است با دولتی اقلیتی مشغول به کار شود.

با وجود این٬ رئیس جمهوری پرتغال با اتکاء به سنت همیشگی وظیفه تشکیل کابینه را به عهده پدرو پاسوش کوئلو گذاشته است.

آنیبال کاواکو سیلوا پنجشنبه ۲۲ اکتبر تصمیم خود را اینگونه توضیح داد: «در تاریخ چهل ساله دموکراسی پرتغال همواره مسئولیت تشکیل کابینه به عهده حزبی بوده که در انتخابات سراسری پیروز شده است.»

وانگهی٬ وضعیت سیاسی این بار بی سابقه است؛ چرا که آنتونیو کوستا٬ رهبر حزب سوسیالیست در دیدار با رئیس جمهوری اعلام کرده بود که با توجه به تفاهم ممکن با دیگر احزاب چپ می تواند اکثریت مجلس را کسب کرده و دولت تشکیل دهد. ولی رئیس جمهوری به درخواست وی پاسخ مثبت نداد.

آنتونیو کوستا این تصمیم رئیس جمهوری را باعث تاسف دانست و گفت: «رئیس جمهوری خوب می دانند که وظیفه تشکیل کابینه را به شخصی واگذار کرده اند که امکان کسب اکثریت در پارلمان را ندارد و این کار برای ما این قابل درک نیست.»

اکنون احتمال می رود که کوستا و متحدانش با رای مخالف به برنامه کابینه جدید اجازه کار به دولت اقلیتی ندهند٬ به ویژه اگر دولت محافظه کار همچنان برنامه سختگیرانه ی پیشین خود را مد نظر داشته باشد.

به این ترتیب بحران سیاسی نیز بر مشکلات اقتصادی پرتغال افزوده خواهد شد؛ بدهی دولتی پرتغال در سال گذشته میلادی ۱۲۹ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور اعلام شده است و باوجود رشد اقتصادی ۱/۶ درصدی وضعیت اقتصادی پرتغال بسیار شکننده است.

گرچه کمک های بین المللی به دولت پرتغال سال گذشته به پایان رسید٬ اما چهار سال بحران کمرشکن اقتصادی موجب افزایش نابرابرهای اجتماعی در این کشور شده است. حدود ۲۰ درصد از جمعیت پرتغال با ۴۱۱ یورو در ماه روزگار سپری می کنند٬ و فاصله طبقانی بین اقشار ثروتمند و نیازمند عمیق تر از گذشته است.

با این اوصاف٬ بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی به ویژه افزایش قدرت خرید مردم از جمله چالش های جدی دولت آینده پرتغال خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنتونیو کوشتا، نخست وزیر پرتغال از سمت خود استعفا داد

ظهور راست‌گرایان افراطی در صحنه سیاست پرتغال؛ آیا مامن مهاجران به نژادپرستی می‌گراید؟

پرتغال به برنامه صدور ویزای طلایی پایان و مجوز اجاره‌ ملک به گردشگران را کاهش می‌دهد