نگاهی به نقش کردهای ترکیه در انتخابات سراسری

نگاهی به نقش کردهای ترکیه در انتخابات سراسری
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به باور بسیاری از کارشناسان نتیجه انتخابات این دوره ترکیه را کردهای این کشور رقم خواهند زد. آنها که ۶ میلیون از جمعیت ۵۴ میلیون رای دهنده ترکیه را

آگهی

به باور بسیاری از کارشناسان نتیجه انتخابات این دوره ترکیه را کردهای این کشور رقم خواهند زد. ترکیه حدود ۵۴ میلیون رای دهنده دارد که حدود ۶ میلیون از این جمعیت در انتخابات ماه ژوئن گذشته به حزب دموکراتیک خلق ها که از حمایت کردها برخوردار است، رای دادند. این اتفاق به معنای دستیابی این حزب به بیش از ۸۰ کرسی پارلمان و پایان بخشیدن به ۱۳ سال حکومت حزب عدالت و توسعه در این کشور است.

خبرنگار یورونیوز به دیدار یک خانواده کرد رفته است که ۲۰ سال پیش منطقه کردنشین ترکیه را ترک کرده اند و اکنون در استانبول زندگی می کنند.

مادر بزرگ این خانواده که دخترش زمانی عضو پ کا کا بوده اکنون حامی حزب دموکراتیک خلقها است می گوید: «ما خواهان صلح و آرامش هستیم. می خواهیم در آرامش زندگی کنیم.»

پسر او هم می گوید: «اگر در جنوب شرقی کشور زندگی کنید هر روز شاهد درگیری های نظامی هستید. اما کردها در غرب ترکیه وضعیت دیگری دارند. نمی توانم بگویم که ما کاملا در این جامعه ادغام شده ایم اما به هر حال از آن منطقه دور هستیم و عملا از لحاظ روحی هم با مسایل آن منطقه فاصله گرفته ایم. ما با کردهای آن منطقه فرق داریم و این در نحوه رای دادن مان هم احتمالا تاثیر می گذارد.»

حزب دموکراتیک خلقها در انتخابات پیشین موفق شد در شهرهای بزرگ ترکیه مانند آنکارا و استانبول و ازمیر نتایج بسیار قابل توجهی بدست آورد.

از امیت فرات٬ نویسنده کرد پرسیدیم باتوجه به اینکه انتخابات این دوره در شرایط متفاوتی برگزار می شود٬ مساله کردها را چگونه ارزیابی می کنید؟

امیت فرات: در مقایسه با انتخابات هفتم ژوئن شرایط بسیار فرق کرده است؛ درگیری های نظامی و خشونت افزایش یافته است. در واقع ما شاهد جنگ هستیم و در این وضعیت نمی توان از یک کارزار انتخاباتی حقیقی سخن به میان آورد. گفتگو و مذاکره سیاسی در منطقه در جریان نیست و در نتیجه انتخابات در شرایطی به مراتب بدتر و پرتنش تر از دهه ۹۰ برگزار می شود.

یورونیوز: رابطه حزب دموکراتیک خلقها و حزب کارگران کردستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

امیت فرات: پ کا کا دامنه فعالیت خود را در منطقه گسترش داده است. آنها در عراق و سوریه هم فعال هستند. اما حزب دموکراتیک خلقها شاخه قانونی پ کا کا در ترکیه است که فعالیت آن محدود به مرزهای ترکیه است. به بیان دیگر این حزب حزب کردهای ترکیه است.

در دیدار با آتیلا ساندیکلی استاد دانشگاه علوم سیاسی و رابط بین الملل٬ از او پرسیدم که آیا ترکیه بعد از انتخابات بار دیگر مذاکرات صلح با کردها را از سر خواهد گرفت؟

آتیلا ساندیکلی: این مساله مشخصا بستگی دارد به نتیجه انتخابات. اگر حزب عدالت و توسعه پیروز شود و بتواند به تنهایی دولت تشکیل دهد عملیات نظامی ادامه خواهد یافت. زمانی که پ کا کا به اندازه کافی تضعیف شد یا نیروهای نظامی خود را از ترکیه خارج کرد٬ آن وقت ممکن است که مذاکرات صلح از سر گرفته شود به امید اینکه دموکراسی بیشتر و آزاد و توسعه اقتصادی در منطقه بر قرار شود. اگر هم حزب عدالت و توسعه با حزب ملی گرای «حرکت ملی» برای تشکیل دولت ائتلاف کند در این صورت هم شاهد حملات نظامی شدیدتر علیه پ کا کا خواهیم بود.

کردهای زیادی به شهرهای بزرگ ترکیه مهاجرت کرده اند و به این دلیل هم هست که احزاب سیاسی بسیار تلاش می کنند که رای این بخش از جامعه را جلب کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان انتقال مدیریت «کوزا ایپک» به دولت در استانبول تجمع کردند

اطلاعاتی درباره انتخابات پارلمانی ترکیه

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟