Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اطلاعاتی درباره انتخابات پارلمانی ترکیه

اطلاعاتی درباره انتخابات پارلمانی ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از گذشت ۵ ماه، دولت ترکیه قصد دارد برای دومین بار در سال جاری میلادی، انتخابات پارلمانی را در این کشور برگزار کند. این انتخابات اول نوامبر (یکشنبه

آگهی

پس از گذشت ۵ ماه، دولت ترکیه قصد دارد برای دومین بار در سال جاری میلادی، انتخابات پارلمانی را در این کشور برگزار کند. این انتخابات اول نوامبر (یکشنبه ۱۰ آبان) برگزار خواهد شد.

رای دهندگان در اولین انتخابات پارلمانی که ۷ ژوئن برگزار شد به سیزده سال قدرت تک حزبی در این کشور پایان دادند و به این ترتیب حزب عدالت و توسعه که حزب حاکم در این کشور محسوب می شد، موظف به ائتلاف با دیگر احزاب در این کشور شد. اما مذاکرات ائتلاف به رهبری احمد داوود اوغلو، نخست وزیر به نتیجه نرسید و به همین دلیل رئيس جمهوری ترکیه تصمیم گرفت بار دیگر انتخابات پارلمانی را برگزار کند. به این ترتیب رای دهندگان ساکن ترکیه روز یکشنبه اول نوامبر از ساعت ۸ صبح الی ۱۷ می توانند به پای صندوقهای رای بروند.

سوال: چرا این انتخابات مهم است؟

این انتخابات هم برای ترکیه، هم برای اروپا و هم برای همسایگان ترکیه مهم است. اروپا اکنون بطور جدی با مشکل مهاجران روبروست و ترکیه یک کشور کلیدی برای کنترل جریان عظیم حرکت مهاجران به سوی غرب محسوب می شود. ثبات سیاسی ترکیه در این زمینه مهم است. علاوه بر این تنشها در سوریه و تلاشهای کشور روسیه برای تقویت رژیم بشار اسد، به موقعیت ترکیه در این بحران نقشی کلیدی می دهد.

این انتخابات از بعد داخلی نیز برای ترکیه مهم است. بسیاری از مردم انتخابات را ابزاری در دست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور می دانند که قصد دارد نظام سیاسی ترکیه را از نظام پارلمانی به نظام ریاست جمهوری تغییر دهد. مخالفان رئیس جمهوری بر این باورند که شدت یافتن درگیریها میان دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان موسوم به «پ کا کا» عمدا توسط دولت بوجود امده است تا احزاب طرفدار کردها نتوانند ۱۰ درصد آراء را به دست آورند چراکه درصورت موفقیت کردها و ورود آنها به پارلمان، آقای اردوغان نمی تواند به رویای تغییر نظام سیاسی این کشور جامه عمل بپوشاند.

این انتخابات بر روند صلح با کردها نیز تاثیر می گذارد. گرچه مذاکرات صلح به شکست انجامید اما ماهیت دولت آینده می تواند سرانجام رابطه دولت با کردهای این کشور را مشخص کند.

موضوع دیگری که برای ترکیه مهم است، وضعیت اقتصادی این کشور است. ارزش برابری لیره، پول واحد ترکیه در برابر یورو و دلار پس از انتخابات ۷ ژوئن بطور قابل توجهی سقوط کرد و سرعت رشد اقتصادی در این کشور کاهش یافت. اکنون همه در انتظار تشکیل دولت جدید و تصمیمات اتخاذ شده توسط این دولت در آینده هستند.

سیستم انتخاباتی ترکیه چگونه کار می کند؟

ترکیه توسط یک نظام پارلمانی که در آن نخست وزیر دارای قدرت واقعی است، اداره می شود و نقش رئيس جمهوری در این کشور نمادین است. نخست وزیر، رئیس حزبی است که اکثریت کرسی ها را در پارلمان این کشور به دست اورده است. پارلمان ترکیه دارای ۵۵۰ کرسی است و نمایندگان برای مدت چهار سال انتخاب می شوند.

در نظام سیاسی ترکیه، رهبران احزاب در حزبشان دارای قدرت مطلق هستند. آنها می توانند پس از ورود به پارلمان بر چگونگی تصمیم گیری اعضای حزب تاثیر بگذارند. نمایندگان پارلمان توسط رای دهندگان در ۸۵ حوزه انتخاباتی تعیین می شوند. بنا بر نظرسنجی ها در شهرهای جنوب شرق ترکیه، حزب دموکراتیک خلق های ترکیه موسوم به «اچ دی پی» حزب غالب محسوب می شود. هر حزب نیز باید دست کم بتواند ۱۰ درصد کل آرا را به دست اورد تا بتواند وارد پارلمان ترکیه شود و به همین دلیل هر حزب باید سعی کند بیشترین رای را از سراسر ترکیه به دست اورد. کرسی های هر حزبی که نتواند وارد پارلمان شود، توسط نمایندگان دیگر احزاب برنده پر خواهد شد به همین دلیل حزب عدالت و توسعه که حزب حاکم در ترکیه است به دنبال به دست آوردن کرسی های متعلق به مناطق کرد نشین است. این حزب هم اکنون در مناطق کردنشین جایگاه دوم را دارد.

احزاب اصلی شرکت کننده در انتخابات پارلمانی ترکیه کدام احزاب هستند؟

حزب عدالت و توسعه (AKP ) به رهبری احمد داووداغلو نخست وزیر کنونی، یک حزب سیاسی محافظه کار اجتماعی است. این حزب با ۲۵۸ نماینده در پارلمان، بزرگترین حزب ترکیه محسوب می شود. رهبر پیشین آن، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری کنونی ترکیه بود. این حزب در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط تعدادی از اعضای احزاب محافظه کار ترکیه تاسیس شد و توانسته است طی چهار دور انتخابات در این کشور یعنی در سالهای ۲۰۰۲، ۲۰۰۷، ۲۰۱۱ و ژوئن ۲۰۱۵ میلادی بیشترین کرسی ها را در مقایسه با دیگر احزاب در پارلمان به دست آورد و به ترتیب ۳۴.۳٪، ۴۶.۶٪، ۴۹.۸٪ و ۴۰.۹٪ کل ارا را از آن خود کند. حزب عدالت و توسعه توسط مخالفان آن متهم شده که به دنبال بازگشت به میراث اسلامی و همچنین احیای استبداد سال های گذشته است.

حزب جمهوریخواه خلق (CHP) به رهبری کمال قلیچ دار اغلو یک حزب سوسیال دموکراتیک است. این حزب قدیمی ترین حزب سیاسی ترکیه و در حال حاضر اصلی ترین مخالف دولت در پارلمان این کشور محسوب میشود. این حزب خود را به عنوان «یک حزب مدرن سوسیال دموکراتیک» توصیف می کند که به اصول و ارزش های «جمهوری ترکیه» وفادار است. این حزب همچنین از احزاب اصلی موسس «ترکیه نوین» محسوب می شود.

حزب حرکت ملی (MHP) به رهبری دولت باغچه لی، یک حزب ملی گرا است. در انتخابات ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ این حزب توانست ۱۶.۳ درصد از کل ارا را به دست اورده و صاحب ۸۰ کرسی در پارلمان شود. به این ترتیب حرکت ملی به سومین حزب بزرگ سیاسی ترکیه تبدیل شده است. این حزب همواره به عنوان حزبی نئو فاشیست توصیف می شد که با افراط گرایان و شبه نظامیان خشونت طلب در ارتباط بود. با اغاز رهبری دولت باغچه لی بر این حزب از دهه نود میلادی، به تدریج تعدیل برنامه های حزب، چرخش از قومی گری به ناسیونالیسم و محافظه کاری فرهنگی، و همچنین تاکید بر ماهیت واحد دولت ترکیه آغاز شد. این حزب از سال ۲۰۰۷ میلادی تا کنون بطور مداوم در پارلمان ترکیه حضور داشته و همواره توانسته برای ورود به پارلمان بیش از ۱۰ درصد کل ارا را به دست اورد. این حزب به شدت با روند صلح با کردها مخالف است و معتقد است که مشکل ترکیه فعالیتهای تروریستی پ کا کا است نه حقوق کردها.

حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به رهبری صلاح الدین دمیرتاش در سال ۲۰۱۲ میلادی تاسیس شد. این حزب با حزب دموکرات کردستان مناطق متحد است و یک حزب ضد سرمایه داری محسوب می شود. از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۵، میلادی این حزب در مذاکرات صلح کردها با دولت ترکیه به نمایندگی از حزب کارگران کردستان موسوم به پ کا کا حضور داشت و در انتخابات ماه ژوئن ۲۰۱۵ میلادی توانست با کسب بیش از ۱۳.۱۲ درصد از آرا، ۸۰ کرسی در پارلمان این کشور به دست اورد.

Ahead of 1 Nov election, it's “'fight or die' time for #Turkey's democracy,” writes ulu_manitu</a>: <a href="https://t.co/r9rDckYl9h">https://t.co/r9rDckYl9h</a> h/t <a href="https://twitter.com/WJ_Armstrong">WJ_Armstrong

— Jennifer Hattam (@TheTurkishLife) 23 Octobre 2015

Maleesef…#Turks & #Kurds brawl at Turkish Embassy in #Tokyo as overseas voting for general election begins https://t.co/ObLaCaoCdN

— Joshua W. Walker (@drjwalk) 25 Octobre 2015

Turkey's ruling AK party moves to seize critical media holding ahead of election https://t.co/Q9z55z3Z5s

— euronews (@euronews) 27 Octobre 2015

Turkey state TV time in 25-day run-up to elections: AKP & Erdogan 59 hrs; CHP 5 hrs; MHP 70 minutes; HDP 18 minutes https://t.co/zjr09K5mVz

— Benjamin Harvey (@BenjaminHarvey) 27 Octobre 2015

Turkish PM begs voters to not leave him resorting to a coalition with CHP or MHP https://t.co/Mz7Wo9XpVU#Turkeypic.twitter.com/fN7FCH0YsW

— Turkey Media Review (@TurkeyReview) 26 Octobre 2015

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا «بحران مهاجران» ترکیه و اروپا را به هم نزدیک می کند؟

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد