تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه به موازات عملیات نظامی

تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه به موازات عملیات نظامی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات نظامی روسیه می گویند جنگنده های این کشور طی ۱۶۴ سورتی پرواز، ۲۸۵ موضع متعلق به گروه جبهۀ النصره و دولت اسلامی را بمباران کرده اند. به گفتۀ

آگهی

مقامات نظامی روسیه می گویند جنگنده های این کشور طی ۱۶۴ سورتی پرواز، ۲۸۵ موضع متعلق به گروه جبهۀ النصره و دولت اسلامی را بمباران کرده اند.

به گفتۀ وزارت دفاع روسیه، بیشتر این بمباران ها در مناطقی مانند لاذقیه و حما صورت گرفته است. عملیات جنگنده های روسی در این مناطق در حالی ادامه دارد که کشورهای غربی می گویند این مناطق عاری از حضور اعضای این دو گروه تروریستی هستند.

به موازات عملیات نظامی در سوریه، سازمان های بین المللی و کشورهای کلیدی در بحران سوریه، بر یافتن راه حل دیپلماتیک تاکید می کنند.

در همین رابطه، روز دوشنبه، یوسف بن علوی، وزیر خارجۀ عمان با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار کرد. جان کری و سرگئی لاوروف، وزرای خارجۀ آمریکا و روسیه نیز در روز دوشنبه، در یک مکالمۀ تلفنی در مورد بحران سوریه گفت و گو کردند.

این سومین مکالمۀ تلفنی میان وزرای خارجۀ دو کشور طی چند روز اخیر است. این اقدامات بلافاصله پس از اظهارنظر مقامات روسیه در مورد نیاز به آماده سازی سوریه برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری صورت گرفته است. هنوز مقامات سوری در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

قرار است همچنین روز جمعه، نشستی با حضور وزرای خارجۀ کشورهایی نظیر آمریکا، روسیه، ترکیه و عربستان سعودی در وین برگزار شود. جان کیربی، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا با اشاره به این موضوع به لزوم حضور ایران در گفت و گوهای دیپلماتیک برای حل بحران سوریه تاکید کرده است.

کشورهای غربی دولت ایران را به حمایت از دولت بشار اسد متهم می کنند. طی روزهای اخیر، چند تن از اعضای سپاه قدس از جمله حسین همدانی یکی از فرماندهان این سپاه در استان حمص کشته شده اند. در تصاویری نیز که اخیرا منتشر شده است، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در منطقۀ لاذقیه در حال سخن گفتن با نیروهای نظامی سوری دیده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان به کانون اعتراض‌های ضددولتی در سوریه تبدیل شدند

تظاهرات ضد اسد در سوریه؛ شلیک نیروهای امنیتی حزب بعث به معترضان در شهر سویدا

دومین هفته اعتراض‌ها در جنوب سوریه؛ معترضان خواستار برکناری بشار اسد شدند