بحران مهاجرت؛ زمزمه های اروپاییان برای بستن مرزها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران مهاجرت؛ زمزمه های اروپاییان برای بستن مرزها

سه هزار پناهجو و مهاجر دیگر از صربستان از طریق گذرگاه مرزی برکازووا وارد کروواسی شدند.

سیل مهاجرتی که در چند ماه اخیر از خاورمیانه و رو به اروپا آغاز شده است آرام نمی گیرد.

هدف نهایی اغلب این مهاجران رسیدن به آلمان و چند کشور ثروتمند اروپایی پیش از آغاز فصل بارش برف است.

نیکلاس ستوراپ اگراپ، هماهنگ کننده کمیساریای عالی پناهندگان می گوید «شب هنگام تنش زیاد نبود.» وی اما به سردی هوا اشاره می کند و می گوید به رغم فرا رسیدن فصل سرما « از شمار خانواده ها، کودکان خردسال و حتی افراد معلول مهاجر کاسته نمی شود.»

یکی از پناهجویان سوری می گوید:«از جنگ در سوریه گریخته ام. اقتصاد خوانده ام، هدفم پیدا کردن کار در دانمارک است.»

زن جوانی نیز می گوید:«سازمان ملل متحد می گوید کمک می کند اما خبری از کمک نیست. ذره، ذره و کمکی بسیار ناچیز که بدرد نمی خودرد. هوا سرد است. کودکان همراه من هستند و زنی که به سختی راه می رود. کسی کمکمان نمی کند. اما باز خدا را شکر که خودمان را به اینجا رساندیم و زنده ایم.»

سه کشور بلغارستان، رومانی و صربستان امروز شنبه اعلام کردند آماده اند تا اگر آلمان و اتریش مرزهای خود را ببندند آنها نیز مرزهای خود را به روی مهاجران ببندند.

مهاجران برای رسیدن به آلمان و اتریش اغلب از این سه کشور عبور می کنند.

آلمان اعلام کرده است برای مقابله با بحران مهاجرت از اول نوامبر بطور همزمان به روند پناهندگی و بازگرداندن مهاجران سرعت می بخشد.

برلین تصمیم دارد از یک سو به روند اعطای پناهندگی به پناهجویان کشورهای جنگزده و ناآرامی همچون سوریه، عراق و افغانستان اولویت دهد و از سوی دیگر به روند بازگرداندن مهاجران آلبانی، مونته نگرو و کوزوو به کشورهایشان سرعت بخشد.