حماس و فتح خواستار پیوستن فلسطینیها به تظاهرات «روز خشم» علیه اسرائیل شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حماس و فتح خواستار پیوستن فلسطینیها به تظاهرات «روز خشم» علیه اسرائیل شدند

در تازه ترین درگیری ها در اراضی اشغالی کرانه باختری یک سرباز اسرائیلی با سلاح سرد یک جوان فلسطینی زخمی شد. ضارب ۱۷ ساله نیز هدف گلوله دیگر سرباز اسرائیلی قرار گرفت و بشدت زخمی شد.

ساعاتی قبل از برگزاری نشست اضطراری قدرتهای بزرگ در وین برای یافتن راه حلی دیپلماتیک و جلوگیری از یک انتفاضه دیگر در منطقه٬ شواهد حاکی از آن است که از تنشها کاسته نشده است.

این نشست چهار جانبه با حضور جان کری و سرگئی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و روسیه، فدریکا موگرینی نماینده ارشد اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل بعد از ظهر جمعه برگزار می شود.

در همین حال اسرائیل با لغو محدودیت سنی ورود به مسجد الاقصی اعلام کرده که برای نخستین بار از زمان شروع درگیری های اخیر میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها به همه جوانان فلسطینی اجازه می دهد برای عبادت وارد مسجد الاقصی شوند.

این اقدام اسرائیل در بازگرداندن آرامش به منطقه چندان موثر نبوده است. مقامهای حماس و فتح در فراخوانی تظاهرات امروز جمعه را «روز خشم» در برابر سیاست های اسرائيل نام نهاده و خواستار پیوستن فلسطینی ها به این اعتراض سراسری شده اند.

کرانه باختری از سه هفته ‍پیش و به دنبال انتشار اخباری مبنی بر اعطای اختیارات بیشتر به یهودیان در مسجد الاقصی صحنه خون و خشونت بوده است. در این درگیری ها بیش از ۵۰ فلسطینی و ۹ اسرائیلی کشته شدند.