میلیاردها دلار قرارداد اقتصادی میان بریتانیا و چین به امضا رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
میلیاردها دلار قرارداد اقتصادی میان بریتانیا و چین به امضا رسید

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در دومین روز از سفر خود به بریتانیا، با تعدادی دیگر از مقامات این کشور از جمله لرد الن یارو، لرد میر لندن دیدار کرد. رئیس جمهوری چین پس از آن با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا دیدار و در مورد روابط تجاری میان دو کشور گفت و گو کرد.

معترضان به دیدار رئیس جمهوری چین می گویند وضعیت حقوق بشر در دیدار مقامات دو کشور نادیده گرفته شده است.

نخست وزیر بریتانیا در یک کنفرانس خبری با رد این مساله گفت: «آنها معتقدند که یا باید مسائل حقوق بشر در چین را مدنظر قرار داد یا اینکه روابط قوی با چین داشت اما من این ایده را رد می کنم. من هردوی اینها را با هم می خواهم و هر دوی ما [چین و بریتانیا] این مساله را مطرح کردیم و این رفتار وقتی امکان دارد که روابط قوی بین شما برقرار باشد. شراکت ریشه دار شما را قادر می سازد در مورد موضوعات مختلف گفت و گو کنید.»

پس از دیدار دیوید کامرون با دالای لاما، رهبر معنوی بوداییان در سال ۲۰۱۲، روابط دو کشور به تیرگی گرایید به حدی که نخست وزیر بریتانیا چند ماه بعد برای بهبود این روابط و دیدار با مقامات چین به این کشور سفر کرد.

سرمایه گذاری چین در ساخت یک مرکز هسته ای در بریتانیا از جمله قراردادهایی بود که روز چهارشنبه میان دو کشور به امضا رسید. بودجۀ ساخت این نیروگاه اتمی ۲۸ میلیارد دلار (هجده میلیارد پوند) برآورد شده و چین با امضای این قرارداد تامین یک سوم از این هزینه را به عهده گرفته است و به این ترتیب از سرمایه گذاران اصلی این نیروگاه اتمی تلقی می شود.

قرارداد دیگری با ارزش ۱۰ میلیارد دلار در زمینۀ گاز طبیعی میان رئیس جمهوری چین و نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه به امضا رسیده است.

رئیس جمهوری چین در دومین روز از سفر چهار روزۀ خود همچنین همراه با شاهزاده ویلیام و همسرش کیت میدلتون از نمایشگاهی با موضوع همکاری فرهنگی میان دو کشور دیدار کرد.

این دومین سفر یک مقام عالیرتبۀ چین به بریتانیا از سال ۲۰۰۵ به اینسوست. نزدیک به ۱۵۰ نفر از اعضای دولت چین رئیس جمهوری این کشور را در سفر به بریتانیا همراهی می کنند.