بریتانیا امیدوار است دهها میلیارد دلار قرارداد با چین امضا کند

بریتانیا امیدوار است دهها میلیارد دلار قرارداد با چین امضا کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در چارچوب سفر چهار روزۀ خود وارد لندن شد. رئیس جمهوری چین را در این سفر علاوه بر همسر وی، تعدادی از مقامات دولتی و

آگهی

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در چارچوب سفر چهار روزۀ خود وارد لندن شد. رئیس جمهوری چین را در این سفر علاوه بر همسر وی، تعدادی از مقامات دولتی و تجاری چینی همراهی می کنند.

هیات چینی در نخستین روز این سفر چهارروزه، در یک ضیافت شام با حضور ملکۀ بریتانیا و دیگر مقامات این کشور در کاخ باکینگهام شرکت کردند.

ملکۀ بریتانیا در این ضیافت شام به رابطۀ دو کشور اشاره کرد و گفت: «روابط پادشاهی بریتانیا و چین یک مشارکت واقعی جهانی است و دلایل زیادی وجود دارد که روابط اقتصادی پویا و رو به رشد میان دو کشور را جشن بگیریم. موفقیت ما همکاری با یکدیگر در دنیایی پر از چالش های بین المللی است.»

مقامات بریتانیا امیدوارند در این سفر چهار روزۀ رئیس جمهوری چین قراردادهایی به ارزش ۴۶ میلیارد دلار بویژه در بخش انرژی هسته ای به امضا برسانند. رئیس جمهوری چین و نخست وزیر بریتانیا روز چهارشبنه با یکدیگر نشستی را بر سر همین موضوع برگزار خواهند کرد.

همزمان با این سفر، تعدادی از معترضان به وضعیت حقوق بشر در چین و تبت در مقابل کاخ باکینگهام تجمع کردند. معترضان می گویند دولت بریتانیا حقوق بشر در چین را قربانی منافع اقتصادی کرده است. با اینحال، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا پیش از این اعلام کرده بود بر سر وضعیت حقوق بشر در چین با رئیس جمهوری این کشور صحبت خواهد کرد.

بر اساس گزارشها، شاهزاده چارلز ولیعهد بریتانیا از غایبان ضیافت شام به افتخار رئیس جمهوری چین بود. برخی از رسانه های انگلیسی علت عدم حضور وی در این مراسم را دوستی ولیعهد بریتانیا با دالایی لاما، رهبر بوداییان عنوان کرده اند. ولیعهد بریتانیا پیش از این ضیافت، به همراه همسرش کاملیا به دیدار رئیس جمهوری چین و همسر وی در هتل رویال ماندارین شرقی رفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد مدافعان حقوق بشر به سفر رئیس جمهوری چین به بریتانیا

آغاز دیدار رسمی رئیس جمهوری چین از بریتانیا

پیوند بازارهای مالی چین و بریتانیا