بحران در صنعت فولاد دنیا

بحران در صنعت فولاد دنیا
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صنعت فولاد در دنیا دچار بحران شده است. بریتانیا جایی است که شرکتهای بزرگ این بخش از جمله گروه هندی «تاتا استیل» و یا شرکت تایلندی «اس اس آی» برنامه

صنعت فولاد در دنیا دچار بحران شده است. بریتانیا جایی است که شرکتهای بزرگ این بخش از جمله گروه هندی «تاتا استیل» و یا شرکت تایلندی «اس اس آی» برنامه حذف مشاغل را در دستور کار خود قرار داده اند. پیش از این کمپانی «اس اس آی» از حذف ۱۷۰۰ پست خبر داده بود و روز سه شنبه نیز گروه «تاتا استیل» از تعدیل نیروی کار خود تا یک هزار و ۲۰۰ نفر در بریتانیا خبر داد.

آگهی

کمپانی «کاپارو» نیز با افت شدید بهره وری مواجه شده و در آستانه ورشکستگی قرار دارد. در صورت ورشکستگی این شرکت، ۱۸۰۰ نفر در معرض خطر بیکاری قرار می گیرند.

یکی از دلایل وجود بحران در بخش فولاد در بریتانیا نوسان شدید قیمت این فلز در بازارهای جهانی است. عرضه زیاد محصولات چین در بازار با قیمت بسیار پایین از جمله دلایل این نوسان عنوان شده است.

قیمت هر تن فولاد از میانگین ۵۳۸ دلار در سال ۲۰۱۲ به ۲۱۰ دلار در ماه اکتبر سال جاری سقوط کرده است. در این بین تنها در اوایل سال ۲۰۱۵ قیمت این فلز تا رقم ۴۹۰ دلار در ازای هر تن افزایش یافت.

یک کارشناس از شرکت «سی ام سی» در این زمینه می گوید: «موضوعی را که می دانیم اینست که چینی ها قادرند محصولات ارزانتری نسبت به قیمت بازار در بریتانیا ارائه دهند. مسلما دلیل این موضوع کارمزد پرداختی پایین است. چینی ها می توانند با هزینه بسیار پایین تولید کنند. حجم تولید آنها بالاست و سهم بیشتری از بازار را بدست می آورند. اما قیمتی که چین برای محصولات صنعت فولاد خود تعیین می کند با کمک سوبسید مشخص می شود. بنابراین صنعت فولاد در بریتانیا و سایر کشورها متزلزل شده است.»

اتحادیه اروپا برای مقابله با عرضه وسیع محصولات چینی به بازار اروپا و برای تنظیم نرخ محصولات بخش فولاد تمهیداتی از جمله تعیین مالیات اندیشیده است.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «اتحادیه اروپا برای فولاد ساخت چین مالیات تعیین کرده است. دلیل این موضوع اینست که قیمت این محصول، زمانی به بازار اروپا می رسد باید مناسب باشد. اما مشکلی که در این بخش وجود دارد اینست که باید یک نوع تعادل بین صنایع و بخشهای مختلف ایجاد شود.»

علاوه بر عرضه بالای محصولات بخش فولاد چین در بازار، کندی روند رشد جهانی اقتصاد نیز بازار این محصول را با افت شدیدی مواجه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط بهای سهام خودروسازان چینی؛ پکن از تحقیقات اروپا در مورد یارانه سواری‌های الکتریکی انتقاد کرد

رقیب چینی ایرباس «ای۳۲۰» برای انجام نخستین پرواز تجاری آماده می‌شود

ثبت طولانی مدت‌ترین قرارداد فروش ال‌ان‌جی؛ قطر برای ۲۷ سال از پارس‌جنوبی به چین گاز صادر می‌کند