Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش نتانیاهو به مرگ یک مهاجر ارتیره ای در اسرائیل

واکنش نتانیاهو به مرگ یک مهاجر ارتیره ای در اسرائیل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مداخلۀ شهروندان اسراییلی در مرگ یک پناهجوی اهل اریتره در جریان تیراندازی در یک ایستگاه اتوبوس در شهر بئر سبع (بئر شبع)، موجب واکنش هایی در این کشور

آگهی

مداخلۀ شهروندان اسراییلی در مرگ یک پناهجوی اهل اریتره در جریان تیراندازی در یک ایستگاه اتوبوس در شهر بئر سبع (بئر شبع)، موجب واکنش هایی در این کشور شده است. این فرد به اشتباه به عنوان یکی از عاملان تیراندازی در این ایستگاه اتوبوس هدف گلولۀ پلیس قرار گرفت و پس از آن، تعدادی از شهروندان خشمگین اسراییلی اقدام به ضرب و شتم وی کردند. این پناهجوی اریتره ای که ۲۹ سال داشت، در بیمارستان جان باخت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در یک نشست فوق العاده که به همین منظور تشکیل شده بود، از شهروندان اسراییلی خواست در اجرای قانون دخالت نکنند.

نخست وزیر اسراییل در این باره گفت: «جمعیتی که در صحنۀ این حوادث هستند باید سریع از محل حادثه دور بشوند تا نیروهای امدادی و پلیس بتوانند وظیفۀ خود را درست انجام بدهند. در کشور ما قانون حاکم است و هیچ کس حق ندارد خودش قانون را اجرا کند. این اصل اول است. ضمن آنکه، آنچه در این اتفاقات می بینیم ترکیبی از اسلامگرایی افراطی و [واکنش ها به روی] اینترنت است. اینجا اسامه بن لادن با مارک زاکربرگ رو در روی هم قرار می گیرند.»

همزمان با گسترش این حملات، دولت اسراییل با تشدید اقدامات امنیتی، شمار نیروهای نظامی خود را در اراضی اشغالی و اماکن عمومی افزایش داده است. تل آویو همچنین به موازات دیوارچینی در مناطق فلسطینی نشین شهرهایی مانند بیت المقدس، ورود کارگران فلسطینی را به مدارس یهودی ممنوع کرده است.

یکی از کارکنان مدرسه ای در بیت المقدس می گوید: «مردم عصبی هستند و واکنش های عصبی از خود نشان می دهند. هیچ کس منطقی فکر نمی کند و همه چیز ترسناک و وحشتزا شده است. هیچ کس به هیچ کس اعتماد نمی کند و همۀ اینها شرایط ناراحت کننده و تاسف باری را ایجاد کرده است.»

تاکنون دست کم ۴۱ فلسطینی در جریان حملات فردی به یهودیان یا درگیری های خیابانی با نیروهای پلیس اسراییلی کشته شده اند. هشت یهودی نیز در نتیجۀ حملات فلسطینی ها از پای درآمده اند.

این خشونت ها که از ابتدا به دلیل ورود یهودیان به مسجد الاقصی واقع در شرق بیت المقدس آغاز شد، از اوایل ماه اکتبر وارد مرحلۀ جدیدی شده است.

مسجد الاقصی در وضعیت «استتو کو» یا حفظ شکل موجود قرار دارد. امور داخلی این مکان مقدس از سال ۱۹۹۴ و پس از معاهده صلح میان اردن و اسرائیل، توسط پادشاهی اردن مدیریت می شود.

فلسطینی ها می گویند حضور یهودیان در مسجد الاقصی که یکی از مهمترین مکان های مقدس مسلمانان است، زمینه ساز کنترل این مکان توسط اسراییلی ها خواهد بود.

فرانسه به تازگی پیشنهاد کرده است که کنترل این مکان به ناظران بین المللی سپرده شود اما این پیشنهاد با مخالفت اسراییل روبرو شده است.

ورود آریل شارون در حمایت بیش از ۲۰۰۰ سرباز اسراییلی به مسجد الاقصی در سال ۲۰۰۲ درگیری های گسترده ای را در اراضی اشغالی به دنبال داشت. این واقعه منجر به آغاز انتفاضۀ دوم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله موشکی حماس به تل‌آویو؛ ده‌ها نفر در بمباران مرگبار محل اسکان آوارگان فلسطینی در رفح جان باختند

چراغ سبز اسرائیل به از سرگیری مذاکره آزادی گروگان‌ها؛تاثیر اراده دیوان کیفری یا تصمیم ۳ کشور اروپایی

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند