سرگردانی صدها مهاجردر مرز کرواسی و اسلوونی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سرگردانی صدها مهاجردر مرز کرواسی و اسلوونی

قطاری که با هزار و هشتصد مهاجر از کرواسی به سمت اسلوونی حرکت کرده بود، در نزدیکی مرز با اسلوونی توقف کرد و بسیاری از سرنشینان قطار به سمت مرز حرکت کردند. اغلب این مهاجران از صربستان وارد کرواسی شده بودند و هدف بسیاری از آنها ورود به کشورهای اروپای غربی است.

کرواسی از اسلوونی خواسته بود که میزبان روزانه پنج هزار مهاجر باشد. این درخواست از سوی مقامهای اسلوونی رد شد و آنها گفته اند که فقط می توانند پذیرای نیمی از این تعداد باشند.

مسیر مورد علاقه مهاجران بری رسیدن به اروپای غربی، کشور مجارستان بود. پس از آنکه مقامهای این کشور مرزهای خود را به روی مهاجران بستند، آنها مسیر کرواسی و اسلوونی را در پیش گرفتند که مسیر طولانی تر و پردردسرتری است.

یکی از مقامهای وزارت کشور اسلوونی می گوید: «ما نمی توانیم مهاجرانی بیشتر از آنها که قرار است از مسیر کشور ما برای ادامه سفر خود استفاده کنند بپذیریم. در مدت زمان کوتاه حدودا ده روزه، بیش از ۳۵ هزار مهاجر وارد اسلوونی شده اند که این برای ما غیرقابل قبول است.»

عدم پذیرش مهاجران توسط کشورهایی که از آنها به عنوان کشورهای «ترانزیت» یاد می شود باعث سرگردانی آنها شده است. سرما، وضعیت اقامت آنها را دشوارتر هم کرده است.

موج جدید مهاجرت پناهجویان به اروپا با بالاگرفتن آتش جنگ داخلی در سوریه آغاز شد. بر اساس تخمینها از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون بیش از ششصد هزار نفر فقط از مسیر دریا وارد اروپا شده اند.